more_horiz
Wiadomości

Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o SN. Teraz czas na decyzję prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:20
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Trafi ona teraz do prezydenta. Ustawa jest jednym z kamieni milowych, które są niezbędne do uzyskania przez Polskę środków na Krajowy Plan Odbudowy.
Szef gabinetu prezydenta o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Szef gabinetu prezydenta o nowelizacji ustawy o Sądzie NajwyższymFoto: INTS KALNINS / Reuters / Forum

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział dziennikarzom w Sejmie, że na decyzję Andrzeja Dudy odnośnie do nowelizacji ustawy "nie trzeba będzie długo czekać". 

- Ostateczny kształt ustawy przyjętej przez Sejm znamy, decyzja pana prezydenta zostanie przedstawiona w stosownym i terminie i stosownej formie - powiedział.

Poprawki Senatu odrzucone

Sejm odrzucił w środę wieczorem wszystkie 14 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Za odrzuceniem poprawek zagłosowało 233 posłów, 207 było przeciw, a 12 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Posłuchaj
00:16 12191998_1.mp3 Szef gabinetu prezydenta o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (IAR)

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Czytaj także:

***

IAR/PAP/as

Zobacz także

Zobacz także