Prezydent kieruje ustawę o SN do Trybunału Konstytucyjnego. "Byłem i jestem zwolennikiem kompromisu"

- Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są potrzebne do rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego nie zdecydowałem się na zawetowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą w ostatnich dniach uchwalił polski parlament - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątkowym orędziu. Podkreślił zarazem, że kontrowersje natury konstytucyjnej muszą zostać wyjaśnione przez Trybunał Konstytucyjny. 

2023-02-10, 20:04

 Prezydent kieruje ustawę o SN do Trybunału Konstytucyjnego. "Byłem i jestem zwolennikiem kompromisu"
Trybunał Konstytucyjny powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, jako jedyny uprawniony do tego podmiot - powiedział prezydent Andrzej Duda o ustawie o Sądzie Najwyższym. Foto: Kancelaria Prezydenta

- Podejmując ważne decyzje dla Polski zawsze kieruję się interesem naszego państwa i obywateli Rzeczypospolitej - podkreślił Andrzej Duda.  Prezydent zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo Polski i jej mieszkańców "to dziś zdecydowanie najważniejsza sprawa". - Zarówno bezpieczeństwo o charakterze militarnym, jak i bezpieczeństwo ekonomiczne oraz bezpieczeństwo prawne - wyliczył.

Kryzys bezpieczeństwa

Andrzej Duda wskazał, że w wyniku brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę mamy do czynienia z "największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od zakończenia II wojny światowej". Jak zaznaczył, każdego dnia intensywnie zabiega o to, by wzmacniać bezpieczeństwo Polski. - Sprawnie modernizując naszą armię, umacniając nasze sojusze, a także wspierając walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainę - dodał. 

- Najbliższy czas będzie dla naszego bezpieczeństwa niezwykle istotny, dlatego w nadchodzącym tygodniu spotkam się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO, w Londynie z naszymi brytyjskimi sojusznikami, a w Monachium z wieloma światowymi przywódcami podczas najważniejszej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Europie - przedstawił plany prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że członkostwo w NATO i UE "to polska racja stanu".

REKLAMA

- Obecność w NATO zapewnia nam bezpieczeństwo militarne, a członkostwo w Unii umacnia nasze bezpieczeństwo ekonomiczne i daje nam możliwość szybszego rozwoju, szczególnie w tym trudnym czasie po pandemii COVID-19 i w trakcie wojny, której skutki wszystkich nas dotykają - podkreślił.

Niewykorzystana okazja

- Dlatego właśnie rok temu, w przededniu wybuchu wojny, w przededniu rosyjskiej napaści na Ukrainę wynegocjowałem kompromis z szefową Komisji Europejskiej zamykający spór dotyczący systemu sądownictwa - przypomniał Andrzej Duda.

Jak ocenił, "ten kompromis był dobry dla Polski" i był w pełni zgodny z polską konstytucją - czym spełniał warunek najważniejszy. Prezydent wyraził opinię, że był to "najlepszy moment na zamknięcie tej sprawy". Ubolewał, że poprzez przeciągające się prace w parlamencie oraz wprowadzone do projektu zmiany, nie wykorzystano tamtej okazji. 

- Komisja Europejska potraktowała te wszystkie okoliczności jako pretekst i wycofała się z przyjętych ustaleń. Gdyby nie to, środki z Krajowego Planu Odbudowy byłyby pewnie już w Polsce - stwierdził prezydent. 

REKLAMA

Nowe porozumienie

- Dziś rząd zawarł nowe porozumienie z Komisją Europejską. I to dobrze, że tak się stało, bo kompromis jest potrzebny zarówno Polsce, jak i Unii Europejskiej - ocenił. 

Andrzej Duda zastrzegł jednak, że "to porozumienie budzi poważne kontrowersje natury konstytucyjnej". 

- Byłem i jestem zwolennikiem kompromisu. Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są potrzebne do rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego nie zdecydowałem się na zawetowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą w ostatnich dniach uchwalił polski parlament - wyjaśnił.

Wskazał, że jako prezydent RP stoi na straży konstytucji i dba o bezpieczeństwo prawne obywateli. - Podjąłem więc decyzję o skierowaniu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej - poinformował.

REKLAMA

Rozwiać wątpliwości

Jak wytłumaczył, "ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją". - Zapisy tej ustawy dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej i wydawanych przez nią przez szereg lat wyroków, a więc spraw bardzo ważnych dla obywateli - podkreślił Andrzej Duda.

- Dlatego właśnie to Trybunał Konstytucyjny powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, jako jedyny uprawniony do tego podmiot - dodał.  

Apel do sędziów TK

Prezydent wskazał, że nie opóźni to wypłaty środków dla Polski, bo do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych. Andrzej Duda przypomniał też, że TK pokazał już, że "w ważnych sprawach potrafi wypowiedzieć się szybko i zdecydowanie".

- Mając to na względzie, ale przede wszystkim świadomy powagi sprawy, zwracam się z apelem do sędziów Trybunały Konstytucyjnego o niezwłoczne zajęcie się tą ważną ustawą i prace nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków - zakończył wystąpienie. 

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej