Ustawa o Sądzie Najwyższym w TK: Rzecznik PiS: w naszym przekonaniu żadnej sprzeczności nie ma
Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o skierowaniu nowelizacji ustawy o SN - w trybie kontroli prewencyjnej - do TK wynika z konstytucyjnych uprawnień głowy państwa - wskazał rzecznik PiS Rafał Bochenek. Wyraził nadzieję, że Trybunał potwierdzi zgodność ustawy z konstytucją.
2023-02-10, 21:42
- W naszym przekonaniu żadnej sprzeczności nie ma - zaznaczył rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Kontrola prewencyjna
Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek wieczorem, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - w trybie kontroli prewencyjnej - do Trybunału Konstytucyjnego.
- To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - zaznaczył. - Kompromis jest potrzebny zarówno Polsce, jak i Unii Europejskiej. Ale trzeba uczciwie powiedzieć, że to porozumienie budzi poważne kontrowersje natury konstytucyjnej - wskazał w prezydent w wygłoszonym orędziu.
Uprawnienia głowy państwa
W późniejszym wpisie na Twitterze rzecznik PiS Rafał Bochenek - odnosząc się do wypowiedzi prezydenta - podkreślił, że decyzja Andrzeja Dudy wynika z konstytucyjnych uprawnień głowy państwa.
"Mamy nadzieję, że TK - rozpatrując prezydencki wniosek w ramach kontroli prewencyjnej - potwierdzi zgodność przedmiotowej ustawy z Konstytucją, gdyż w naszym przekonaniu żadnej sprzeczności nie ma" - zaznaczył.
Założenia nowelizacji
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które jednak Sejm odrzucił. Według autorów nowelizacji - posłów PiS - ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie i tej, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Kompetencje NSA
NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w 3-osobowym składzie, a w drugiej instancji w składzie 5-osobowym. Z kolei w przypadku sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej instancji.
REKLAMA
NSA ma przejąć także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.
- "KE czeka na zakończenie procesu legislacyjnego". Premier o nowelizacji ustawy o SN
- Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań KPO
IAR/PAP/fc
REKLAMA