"Konstytucja jest w Polsce prawem najwyższym". Fogiel o pozwie KE
Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel (PiS) odniósł się do decyzji KE o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do TSUE w związku z orzecznictwem polskiego TK. Jak zaznaczył, "nikt nie ma wątpliwości, że polska konstytucja jest w Polsce prawem najwyższym".
2023-02-16, 07:19
Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2021 r. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich.
Do decyzji KE odniósł się w rozmowie z PAP szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel.
- To jest dalszy ciąg procedury, w której polskie stanowisko jest jasne i niezmienne. Będziemy przedstawiać swoje argumenty przed TSUE - powiedział.
- Pewien niepokój może obudzić koncepcja składania skarg na wyroki Trybunału Konstytucyjnego, który orzeka w oparciu o polską konstytucję, a tutaj nikt po stronie rządowej nie ma wątpliwości, że polska konstytucja jest w Polsce prawem najwyższym - podkreślił Radosław Fogiel.
REKLAMA
Podobne wyroki zapadały już w Czechach i Niemczech
Jak dodał, podobne wyroki - potwierdzające prymat konstytucji nad przepisami wspólnotowymi - zapadały już w Czechach, Danii, Niemczech czy Rumunii. - W tych sprawach nie wszczynano postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - zaznaczył.
Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r. Jak poinformowano, powodem były wyroki TK z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., "w których uznał on postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE".
KE: polski TK naruszył "ogólne zasady autonomii"
"Celem Komisji jest zapewnienie obywatelom polskim ochrony ich praw oraz umożliwienie im korzystania z przynależności do UE na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do wszystkich innych obywateli UE. Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii" - argumentuje KE w opublikowanym we środę komunikacie.
Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył swoimi wyrokami "ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".
REKLAMA
KE uważa, że wyroki te naruszają także art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, ponieważ poddają go nadmiernie zawężającej wykładni.
"Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Wynika to z nieprawidłowości przy mianowaniu trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r." - oceniła KE.
- Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnia: środki z KPO trafią do Polski
- Krajowy Plan Odbudowy. Przypominamy założenia programu
- "Trybunał podejmie właściwe decyzje ". Premier Morawiecki o skierowaniu przez prezydenta ustawy o SN do TK
Zobacz: poseł PiS Jan Mosiński w Polskim Radiu 24
PAP
REKLAMA
asp
REKLAMA