more_horiz
Wiadomości

W przyszłym tygodniu umowa na wozy bojowe Borsuk dla wojska. Polskie Radio poznało szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 08:50
Polskie wojsko kupuje tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej umowa między Ministerstwem Obrony Narodowej i konsorcjum spółek, na czele z Hutą Stalowa Wola, zostanie zawarta w przyszłym tygodniu.
Audio
  • "To bardzo ważny kontrakt dla polskiej zbrojeniówki i Wojska Polskiego - zaznaczył w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz"
Polskie wojsko kupuje tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk
Polskie wojsko kupuje tysiąc bojowych wozów piechoty BorsukFoto: Wojsko Polskie

Bojowe wozy piechoty Borsuk to pojazdy opracowane przez polskich inżynierów. Kilka sztuk jest na próbach końcowych w naszej armii. Jesienią ubiegłego roku żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej testowali je na poligonie w Orzyszu.

Borsuki mają być następcami poradzieckich bojowych wozów piechoty (BWP-1), które są obecnie użytkowane przez polskich żołnierzy z oddziałów lądowych. Bojowe wozy piechoty Borsuk to pojazdy gąsienicowe, które są uzbrojone w zdalnie sterowaną wieżę z 30-milimetrową armatą i potrafią pływać.

"To bardzo ważny kontrakt dla polskiej zbrojeniówki i Wojska Polskiego - zaznaczył w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że w najbliższy piątek (24.02) w fabryce broni w Radomiu zostanie podpisana umowa na dostawę kolejnej partii karabinków Grot dla Wojska Polskiego.

Załoga to 3 żołnierze

Borsuk składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do realizacji zadań związanych ze wsparciem pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej.

Pojazd, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów wykorzystywanych przez przeciwnika, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

System wieżowy

Ważnym elementem jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S umożliwiająca prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej.

Uzbrojenie pomocnicze zintegrowane z wieżą stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi natomiast podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR, a warto dodać, że planowane jest także uruchomienie prac mających na celu umożliwienie stosowania innych typów pocisków.

Czytaj również:


IAR/pj

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także