more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki w Hucie Stalowa Wola. "Uzdrowienie budżetu dało ogromny potencjał produkcyjny"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 11:20
Premier Mateusz Morawiecki przebywał w środę z wizytą w Hucie Stalowa Wola. - Do budowy silnej armii potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Uzdrowione finanse pozwoliły utrzymać politykę społeczną, rozbudować infrastrukturę, a także zasilić polskie zakłady zbrojeniowe - powiedział szef rządu.
Premier w Hucie Stalowa Wola: tworzymy nowy, potężny potencjał produkcji broni w kraju
Premier w Hucie Stalowa Wola: tworzymy nowy, potężny potencjał produkcji broni w krajuFoto: Twitter.com/@PremierRP

Premier podkreślił na konferencji prasowej, że "polskie państwo dokonuje ogromnych zamówień w polskich zakładach, w polskich fabrykach, tam, gdzie tradycja produkcji broni była największa, ale również tam, gdzie ta tradycja była zanikająca lub nie było jej wcale".

Tworzymy nowy, potężny potencjał produkcji broni w kraju. Dajemy kapitał z budżetu państwa do polskich fabryk. Jak to możliwe? Naprawa finansów publicznych zbudowała podstawę finansową pod realizację wielkich zamówień zbrojeniowych - powiedział w środę w Hucie Stalowa Wola szef rządu.

Jak poinformował, podjął decyzję o dokapitalizowaniu huty kwotą 600 mln zł. Dodał, że to dopiero pierwsza transza środków. - Kolejna wyniesie 1,2 mld zł. Nie tylko tu, ale też 100 mln zł przekazaliśmy na dofinansowanie AutoSanu na Podkarpaciu - podkreślił szef rządu.

Premier Morawiecki w Hucie Stalowa Wola

Premier Mateusz Morawiecki wskazał ponadto, że w przyspieszonym tempie wycofywany jest coraz bardziej przestarzały sprzęt posowiecki. Zaznaczył, że to, co się da wykorzystać, jest przekazywane na Ukrainę. - Przede wszystkim zależy mi na budowaniu potencjału zdolności obronnych tutaj w kraju. I cieszę się, i martwię zarazem, że podstawowym problemem jest pozyskanie jak największej liczby inżynierów i techników - powiedział.

- Martwię się, bo potrzebujemy tych pracowników, ale cieszę się, bo to zupełnie inny problem niż ten, z którym ta huta mierzyła się 8-10 lat temu - zamykanie zakładów produkcyjnych, wyprzedawanie majątku - przypomniał szef rządu.

Czytaj także:

Produkcja nowoczesnego sprzętu

Prezes Rady Ministrów dodał również, że w Hucie Stalowa Wola są produkowane supernowoczesne armatohaubice Krab. - Dziś [środa - red.] zwiększyliśmy zamówienie do 48 sztuk. Ale Huta Stalowa Wola jest w stanie produkować 50 sztuk rocznie. Zwiększamy maksymalnie produkcję na potrzeby polskiej armii, która musi być tak silna, żeby nikt nie poważył się, aby Rosja nie poważyła się na atak na Polskę - powiedział. Jak dodał, będą to także kraby przygotowywane na eksport. - Jest to produkt dzisiaj bardzo pożądany na całym świecie - wskazał.

Premier wspomniał też o "Borsukach" - bardzo nowoczesnych Bojowych Pływających Wozach Piechoty. - Tu, w Hucie Stalowa Wola, rozwijamy moce produkcyjne do poziomu 100 sztuk rocznie - podkreślił. - Kraby, borsuki, także moździerze Rak - zwiększamy ich produkcję również dzięki dokapitalizowaniu przez państwo polskie - dodał.

Szef rządu podkreślił ponadto, że "do budowy silnej armii potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze". - Uzdrowione finanse pozwoliły utrzymać politykę społeczną, rozbudować infrastrukturę, a także zasilić polskie zakłady zbrojeniowe - powiedział.

Posłuchaj
00:19 12202060_1.mp3 Premier: podjąłem decyzję o dokapitalizowaniu konsorcjum Huta Stalowa Wola w wysokości 600 mln zł (IAR) 

*** 

Huta Stalowa Wola S.A. (HSW) to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wchodzi ona w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W zakładzie powstają m.in. armatohaubice Krab, wyrzutnie rakiet Langusta oraz samobieżne moździerze Rak. W przyszłości w HSW powstawać mają także bojowe wozy piechoty Borsuk, które zastąpią w polskiej armii poradzieckie wozy BWP-1; obecnie trwają testy nowej konstrukcji.

ng/PR24/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także