Ustawa wiatrakowa. Rzecznik rządu: wersja wypracowana w Sejmie jest kompromisowa
Rzecznik rządu Piotr Müller spodziewa się, że posłowie podtrzymają stanowisko Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy wiatrakowej po jej powrocie z Senatu. Jego zdaniem, wersja wypracowana w Sejmie jest kompromisowa.
2023-02-23, 11:51
Rzecznik rządu przypomniał, że pierwotna wersja ustawy, skierowana przez rząd do parlamentu, przewidywała właśnie 500 metrów, ale w toku prac posłów przyjęto poprawkę. - Przedłożenie rządowe faktycznie było w zakresie 500 metrów, natomiast w toku dyskusji parlamentarnych, opinii, które spływały w ramach konsultacji społecznych, ostateczna decyzja Sejmu jest taka, że to będzie 700 metrów - powiedział.
"Kwestia wyważenia pewnych racji społecznych"
Piotr Müller dodał, że zapisy w ustawie to "kwestia wyważenia pewnych racji społecznych", w tym firm produkujących energię elektryczną i stawiających farmy wiatrowe, ale również mieszkańców. - Ta formuła, która została wypracowana w Sejmie była kompromisem i my za tym kompromisem nadal jesteśmy, więc spodziewam się raczej podtrzymania stanowiska Sejmu po powrocie tych uwag z Senatu - ocenił.
Posłowie mogą przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów. Liberalizacja przepisów dotyczących budowy lądowych elektrowni wiatrowych jest jednym z tak zwanych kamieni milowych KPO. Ich wypełnienie jest warunkiem uzyskania przez Polskę środków unijnych na realizację Krajowego Planu Odbudowy.
REKLAMA
Posłuchaj
- Eksperci: musimy zwiększać procent energii uzyskiwanej z OZE, ale koszt społeczny też jest ważny
- Liberalizacja zasady 10H. Minister klimatu: projekt ustawy wiatrakowej wydaje się bardzo racjonalny
- Ustawa dot. energetyki wiatrowej. Müller: wolą rządu jest liberalizacja przepisów
mr/IAR
REKLAMA