more_horiz
Wiadomości

Ustawa wiatrakowa. Rzecznik rządu: wersja wypracowana w Sejmie jest kompromisowa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 11:51
Rzecznik rządu Piotr Müller spodziewa się, że posłowie podtrzymają stanowisko Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy wiatrakowej po jej powrocie z Senatu. Jego zdaniem, wersja wypracowana w Sejmie jest kompromisowa.
Rzecznik rządu Rzecznik rządu Piotr Mller o ustawie wiatrakowej: wersja wypracowana w Sejmie jest kompromisowa
Rzecznik rządu Rzecznik rządu Piotr Müller o ustawie wiatrakowej: wersja wypracowana w Sejmie jest kompromisowaFoto: Shutterstock

W środę Senat głosami opozycji wniósł poprawki do noweli, zaproponował zmniejszenie z 700 do 500 metrów minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań.

Rzecznik rządu przypomniał, że pierwotna wersja ustawy, skierowana przez rząd do parlamentu, przewidywała właśnie 500 metrów, ale w toku prac posłów przyjęto poprawkę. - Przedłożenie rządowe faktycznie było w zakresie 500 metrów, natomiast w toku dyskusji parlamentarnych, opinii, które spływały w ramach konsultacji społecznych, ostateczna decyzja Sejmu jest taka, że to będzie 700 metrów - powiedział.

"Kwestia wyważenia pewnych racji społecznych"

Piotr Müller dodał, że zapisy w ustawie to "kwestia wyważenia pewnych racji społecznych", w tym firm produkujących energię elektryczną i stawiających farmy wiatrowe, ale również mieszkańców. - Ta formuła, która została wypracowana w Sejmie była kompromisem i my za tym kompromisem nadal jesteśmy, więc spodziewam się raczej podtrzymania stanowiska Sejmu po powrocie tych uwag z Senatu - ocenił.

Posłowie mogą przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów. Liberalizacja przepisów dotyczących budowy lądowych elektrowni wiatrowych jest jednym z tak zwanych kamieni milowych KPO. Ich wypełnienie jest warunkiem uzyskania przez Polskę środków unijnych na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Posłuchaj
00:31 Muller.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller o ustawie wiatrakowej (IAR)

Czytaj także:

mr/IAR

Zobacz także

Zobacz także