Projekty ustaw o sądach pokoju. Smoliński: są szanse, że podkomisja zakończy prace w środę
Sejmowa podkomisja rozpatrująca prezydenckie projektu ustaw w sprawie sądów pokoju zintensyfikowała swoje prace. Na ten tydzień zaplanowano aż trzy posiedzenia. - Są szanse, że zakończymy prace w środę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący podkomisji Kazimierz Smoliński z PiS.
2023-02-27, 23:50
Prace nad prezydenckimi projektami ustaw o sądach pokoju trwają w parlamencie od 16 miesięcy. W grudniu 2021 roku odbyło się ich I czytanie. Następnie trafiły do komisji sprawiedliwości i praw człowieka, które w celu ich szczegółowego rozpatrzenia powołała sejmową podkomisję. Rozpatrzyła ona już główny projekt ustawy o sądach pokoju. Obecnie pracuje nad projektem wprowadzającym przepisy.
W poniedziałek podkomisja rozpatrywała obszerny artykuł 12, który dotyczy zmian w kodeksie wyborczym. Dziś zajmowała się rozpatrywaniem artykułu 13. W tym tygodniu podczas prac podkomisji, posłowie wprowadzili do projektu kolejne poprawki. Do rozpatrzenia pozostało jeszcze 9 artykułów. Mimo to przewodniczący podkomisji jest dobrej myśli w sprawie dalszego procedowania projektu.
- Są szanse, że podkomisja zakończy pracę w środę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Kazimierz Smoliński. - Wiele zależeć będzie oczywiście od postawy opozycji. Jej przedstawiciele stosują obstrukcję niemal na każdym posiedzeniu, powtarzają wkoło te same frazesy, ale liczę, że uda nam się dojść do końca - stwierdza. Jeśli podkomisja rozpatrzy projekt wróci on do komisji sprawiedliwości, a następnie zostanie skierowany do II czytania.
Sądy pokoju, a Kukiz'15
Od uchwalenia tego projektu swój powrót do głosowania razem z PiS uzależniają posłowie Kukiz'15. Wprowadzenie sądów pokoju jest sztandarowym postulatem tej formacji. Przypomnijmy, że w wyniku rozmów Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą, w Pałacu Prezydenckim pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, powołany został specjalny zespół zajmujący się przygotowaniem założeń projektu.
REKLAMA
Sądy pokoju będą nową instytucją wprowadzoną do polskiego porządku prawnego. Zgodnie z projektem, będą zajmować się najprostszymi sprawami, przede wszystkim wykroczeniowymi, w których wartość szkody nie przekracza 10 tysięcy złotych. Do sądów pokoju mają też trafiać mniej skomplikowane sprawy cywilne, na przykład o alimenty czy o naruszenie posiadania. Sądy pokoju mają odciążyć sądy powszechne i tym samym usprawnić ich pracę.
Sędziowie pokoju będą wybierani w wyborach powszechnych, tajnych i bezpośrednich. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Sędzią pokoju będzie mogła zostać osoba, która co najmniej 29 lat i co najwyżej 70 lat.
Posiedzenie podkomisji zaplanowane na środę rozpocznie się o godzinie 9.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA
Czytaj więcej:
- Krzysztof Sobolewski: w większości okręgów senackich mamy już kandydatów
- Opozycja chce wspólnego startu w Senacie. Rzecznik PiS: to do czego zobowiązał się Tusk nie wypaliło
REKLAMA