more_horiz
Wiadomości

Obajtek komentuje słowa Tuska. "Powinny go przekreślać jako uczestnika debaty publicznej, szczyt hipokryzji"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 20:11
"Słowa, które padły w Pabianicach, powinny przekreślać Tuska jako uczestnika debaty publicznej" - napisał w poniedziałek na Twitterze Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen odniósł się w ten sposób do wypowiedzi przewodniczącego PO, który nazwał go "jednym z największych oligarchów Putina".
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do słów Donalda Tuska
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do słów Donalda TuskaFoto: PAP/Marcin Obara, Shutterstock/Drop of Light

"Słowa, które padły w Pabianicach, powinny przekreślać Tuska jako uczestnika debaty publicznej. Nazwanie mnie »oligarchą Putina« przez Tuska, który »układał się« z Putinem na sopockim molo, to szczyt hipokryzji. To Tusk jako premier chciał »dialogu z Rosją taką, jaka ona jest«" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen.

"Donald Tusk jako premier uzależniał Polskę od surowców ze wschodu - gdy oddawał władzę, prawie 100% ropy w Polsce pochodziło z Rosji, a po Polsce hulały mafie paliwowe. Dziś skutecznie uniezależniliśmy energetycznie Polskę od Putina - na co wy nie mieliście nigdy odwagi" - dodał Daniel Obajtek w kolejnym wpisie.

Oskarżenia Tuska

- Ktoś złośliwie, ale dość celnie zauważył, że być może pan Obajtek jest nietykalny, tak jak każdy oligarcha Putina, bo tak naprawdę, biorąc pod uwagę skalę tego, co robi pan Obajtek, on jest jednym z największych oligarchów Putina. Wiecie, ile wyniósł zysk netto, już po opłaceniu wszystkich podatków, Orlenu za ostatni kwartał roku? Zysk netto - 16 mld zł - powiedział szef PO podczas poniedziałkowego spotkania z wyborcami w Pabianicach (woj. łódzkie).

Jak mówił, "od wielu miesięcy Polacy płacą jedną z najwyższych cen w Europie na stacjach benzynowych, więc wy, kupując tę benzynę, składacie się na zysk dla Orlenu i na możliwości zakupu ropy od Putina w roku, w którym trwa agresja rosyjska na Ukrainę". Tusk przedstawił również listę nieruchomości należących - jak mówił - do prezesa Orlenu Daniela Obajtka, obejmującą m.in. dwa mieszkania w Myślenicach, działkę z domami letniskowymi w Kopalinie, działkę z domem w Sasinie, rezydencję w Łężkowicach, działki w Lanckoronie czy apartament w Warszawie.

Tusk zauważył, że mieszkanie w stolicy "to jest najnowszy nabytek pana Obajtka". - Co ciekawe, zapłacił za ten ostatni apartament milion złotych mniej, niż apartament był wystawiony na rynku dla zwykłych kupujących. Co ciekawsze, okazało się, że deweloper, właściciel tego osiedla, ma swoją tzw. akademię piłkarską, którą finansuje - kto? Orlen i Energa, która się stała częścią imperium zarządzanego przez pana Obajtka - podkreślił przewodniczący PO.

Daniel Obajtek na TT zapewnił, że "jako jedyny prezes SSP ujawnił cały swój majątek, pokazał akty notarialne".

"Przy okazji - jako prezes Orlenu zarabiam dziś rocznie prawie o połowę mniej niż protegowany Tuska w czasach PO - J. Krawiec. Czy pan Tusk też ujawni swój majątek, także ten przepisany na żonę?" - napisał.

Zobacz także:

"Orlen nie podpisał w 2022 r. żadnego kontraktu na rosyjską ropę"

Wcześniej w poniedziałek biuro prasowe PKN Orlen poinformowało, że koncern nie podpisał w 2022 r., a tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie, żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy.

Odniosło się w ten sposób do wpisu szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO Borysa Budki.

"Pan Poseł Budka od wczoraj wprowadza opinię publiczną w błąd. Jednoznacznie dementujemy: Orlen nie podpisał w 2022 r., a tym bardziej w trakcie wojny na Ukrainie, żadnego kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy" - przekazało w poniedziałkowej informacji na Twitterze biuro prasowe PKN Orlen.

W opublikowanym stanowisku koncern zwrócił się do szefa klubu KO i wiceprzewodniczącego PO o wycofanie z jego konta na Twitterze wcześniejszego komentarza. "Prosimy o usunięcie wpisu" - zaznaczyło biuro prasowe PKN Orlen, zamieszczając screen wcześniejszego wpisu posła Borysa Budki i opatrując go nagłówkiem "Stop Fakenews".

Zobacz także: poseł Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także