more_horiz
Wiadomości

"Musimy stanąć po stronie prawdy". PiS broni dobrego imienia Jana Pawła II. Znamy treść projektu uchwały

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 23:15
"Parlamentarzyści muszą stanąć po stronie prawdy, a nie komunistycznego oszustwa. (...) Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów" - podkreślają politycy PiS w projekcie uchwały złożonej w środę w Sejmie.
Rzecznik PiS: Z inicjatywy klubu PiS zostanie podjęta uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II
Rzecznik PiS: Z inicjatywy klubu PiS zostanie podjęta uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła IIFoto: Lech Zielaskowski / NAC

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak - św. Jan Paweł II" - napisano w projekcie uchwały.

Wskazano w nim, że "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 roku".

W dokumencie przypomniano uchwałę Sejmu ustanawiającą rok 2020 Rokiem Jana Pawła II, przyjętą zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami: "Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski".

"Jan Paweł II był wzorem"

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - podkreślono w projekcie uchwały.

"Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie Wielkiego Polaka. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć" - czytamy dalej.

"Niech nasza postawa będzie świadectwem dla wszystkich, którzy próbują odebrać nam godność i wymazać pamięć. Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach, gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim za pomocą materiałów sfabrykowanych przez system komunistyczny, któremu się sprzeciwiał" - dodano.

"Propagandowy reportaż"

W poniedziałek TVN24 wyemitowało reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3", w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".

"Stacja TVN swój propagandowy reportaż przygotowała w oparciu o spreparowane komunistyczne donosy współpracowników SB. To nie jest żadna »prawda historyczna« tylko zwykła propagandowa agitka pod fałszywą tezę komunistycznych służb bezpieczeństwa" - podało wcześniej PiS.

"Dla partykularnego politycznego zysku (...) opozycji chcą podzielić, skłócić polskie społeczeństwo" - dodano. "Będziemy bronić dobrego imienia naszego papieża. Zło nie może być legitymizowane, a tak należy ocenić atak na Naszego Świętego. Stąd inicjatywa złożenia propozycji uchwały przez klub Prawa i Sprawiedliwości w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II w dobie ataku komunistycznej hydry" - napisano.

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także