Wojskowe Targi Służby i Pracy w każdym województwie. Wiceszef MON wskazuje, do kogo są adresowane

2023-03-13, 11:33

Wojskowe Targi Służby i Pracy w każdym województwie. Wiceszef MON wskazuje, do kogo są adresowane
17 i 18 marca w 16 polskich miastach odbędą się Wojskowe Targi Pracy i Służby. Foto: Asodiumart / Shutterstock.com

W piątek i w sobotę w 16 miastach odbędą się I Wojskowe Targi Służby i Pracy. - To okazja do promocji służby i pracy w polskiej armii oraz studiów na wojskowych uczelniach - poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Targi odbędą się jednocześnie w każdym województwie, np. w woj. mazowieckim zorganizowane zostaną w Radomiu, w woj. dolnośląskim - w Oławie, w woj. lubelskim - w Chełmie, w woj. małopolskim - w Limanowej. Centralne otwarcie targów z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zaplanowano w Olsztynie (Warmińsko-Mazurskie).

Wojsko Polskie daje stabilizację

- Targi adresowane są szczególnie do ludzi młodych, uczniów szkół ponadpodstawowych, do tegorocznych maturzystów, ale również do wszystkich tych, którzy chcieliby zapoznać się ze służbą w wojsku polskim - powiedział na konferencji prasowej w Radomiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jak zauważył, targi będą też okazją do promocji nowych rodzajów służby w polskiej armii, m.in. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. - Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa daje możliwość służby przez minimum 12 miesięcy. W dwóch komponentach: pierwszy 28-dniowy kurs podstawowy i 11-miesięczne szkolenie podstawowe - powiedział polityk.

Zaznaczył, że od 1 marca wynagrodzenie, jakie otrzymuje młody człowiek, który rozpoczyna służbę jako żołnierz dobrowolnej służby wojskowej, wynosi 4960 zł; podobnej wysokości uposażenie otrzymują podchorążowie.

- Dzisiaj MON, Wojsko Polskie, daje stabilizację, jeżeli chodzi o kwestie finansowe; daje możliwość zdobycia wyśmienitego, perspektywicznego zawodu i możliwość służby dla Rzeczpospolitej z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, który jest nie tylko w Polsce, ale i w Sojuszu Północnoatlantyckim - stwierdził wiceminister.

Oferta jednostek i instytucji wojskowych

W woj. mazowieckim targi odbędą się w Radomiu w Szkołach ZDZ im. 72 Pułku Piechoty przy ul. Saskiej. - To placówka, która od szeregu lat organizuje programy proponowane przez MON. Najpierw były to certyfikowane wojskowe klasy mundurowe, a w tej chwili oddziały przygotowania wojskowego - podkreślił Skurkiewicz.

W czasie targów, w piątek i w sobotę, od godz. 9 do 18 będzie można sprawdzić możliwości rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP, od dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej po służbę zawodową. Każdy zainteresowany będzie mógł porozmawiać osobiście z rekruterem, studentami uczelni wojskowych i żołnierzami różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Dowiedzieć się jak zostać żołnierzem, jakie są warunki służby, wynagrodzenia i profity. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej będą mogli poznać ofertę jednostek i instytucji wojskowych.

Czytaj również:

Na targach w Radomiu obecni będą przedstawiciele 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, 42. bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia oraz 6. Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej, mazowieckiego oddziału Żandarmerii Wojskowej oraz Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Prezentowany będzie też sprzęt wojskowy.

Na targi zaproszono również uczelnie wojskowe. - Zależy nam na tych osobach, które chciałyby kontynuować naukę na uczelniach wojskowych, czy to w Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Wojsk Lądowych, czy też na Akademii Marynarki Wojennej - powiedział Skurkiewicz. Podkreślił, że MON przygotowało na rok 2023/24 rekordową liczbę miejsc na pierwszym roku studiów wojskowych - 2041.

W piątek i sobotę w 16 miastach odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy (Fot. MON) W piątek i sobotę w 16 miastach odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy (Fot. MON)

ms/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej