more_horiz
Wiadomości

Rozpoczęła się skoordynowana kontrola przedsiębiorstw. "Wiele z nich może dysponować kapitałem rosyjskim"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 15:50
W czwartek rozpoczęła się skoordynowana kontrola przedsiębiorstw. Szef ITD Alvin Gajadhur przekazał podczas konferencji, że do jej pierwszego etapu wytypowano ponad 60 firm.
Szef ITD: rozpoczęły się kontrole w firmach transportowych, które mogą mieć kapitał białoruski bądź rosyjski
Szef ITD: rozpoczęły się kontrole w firmach transportowych, które mogą mieć kapitał białoruski bądź rosyjskiFoto: PAP/Mateusz Marek

Siedziby przedsiębiorstw, które znalazły się pod lupą, mieszczą się w 5 miastach: Białymstoku, Białej Podlaskiej, Częstochowie, Wrocławiu i Poznaniu. - W tych skoordynowanych działaniach uczestniczą obok ITD inne służby i instytucje: Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Nadzór Budowlany - powiedział Alvin Gajadhur.

Podkreślił, że typowanie kontrolowanych przedsiębiorstw przeprowadzono na podstawie analizy informacji zgromadzonych w dostępnych bazach. - Wytypowano firmy, które zlokalizowane są pod tymi samymi adresami, bo niestety tak się zdarza, że pod jednym adresem funkcjonuje kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt podmiotów. Kontrole mają m.in. wykazać albo wykluczyć prowadzenie tzw. wirtualnej działalności transportowej - wyjaśnił szef ITD.

Dodał, że sprawdzanych jest też szereg innych aspektów związanych z funkcjonowaniem firm. - Jako ITD koncentrujemy się na sprawdzaniu spraw związanych z działalnością transportową - zaznaczył Gajadhur.

Sprawdzanie siedzib i baz eksploatacyjnych

Gajadhur przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby przedsiębiorca mógł uzyskać pozwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, musi spełnić szereg wymagań: posiadać siedzibę, ale też dysponować tzw. bazą eksploatacyjną, w której muszą być miejsca postojowe dla pojazdów, miejsca na załadunek, rozładunek i serwis.

- Firmy, które zidentyfikowaliśmy nie mają dużych baz eksploatacyjnych. Natomiast liczba pojazdów, którymi one dysponują, często idzie w setki. Te pojazdy tak naprawdę nie mają gdzie fizycznie parkować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miejsca postojowe muszą być zagwarantowane dla jednej trzeciej pojazdów, które zadeklarowała firma i to m.in. jest przedmiotem kontroli - powiedział główny inspektor transportu drogowego.

Kontynuował, że trwa sprawdzanie, czy owe bazy eksploatacyjne fizycznie istnieją i czy są w stanie pomieścić odpowiednią liczbę pojazdów.

Kontrola kompleksowa

Ponadto szef ITD zapewnił, że oprócz kontroli siedzib i baz transportowych inspektorzy ITD sprawdzają niezbędne wykazy i oświadczenia, kompetencje zawodowe, certyfikaty kompetencji zawodowych, oświadczenia dotyczące osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwie, zdolność finansową oraz to, czy te osoby nie są karane.

Jak przekazał Alvin Gajadhur, inspektorzy prowadzą równolegle również kompleksową kontrolę dotyczącą czasu pracy kierowców, tego czy firma posiada stosowne licencje, jakimi pojazdami dysponuje, jakie wykonuje przewozy, ilu zatrudnia kierowców i czy wszystkie aspekty z zatrudnianiem kierowców są spełnione.

- Jeżeli wyjdą rażące nieprawidłowości, będziemy mogli zawiesić lub cofnąć zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika dla takiej firmy. Rozpoczęte dzisiaj kontrole będą kontynuowane - stwierdził Gajadhur.

Nadmienił, że ITD planuje przeprowadzać kontrole również w innych lokalizacjach. - Z informacji, które posiadamy o zarejestrowanych w Polsce firmach wynika, że sporo z nich może dysponować kapitałem białoruskim oraz rosyjskim - dodał.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także