more_horiz
Wiadomości

Będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Zapowiedź minister Maląg

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 19:53
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała wprowadzenie nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością. Zostanie ono uruchomione od 1 stycznia 2024 roku. Elementem nowych rozwiązań będzie umożliwienie dorabiania opiekunom osób niepełnosprawnych.
Minister Maląg: będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością
Minister Maląg: będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnościąFoto: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Minister rodziny i polityki społecznej po spotkaniu z przedstawicielami osób z niepełnosprawnością przekazała na konferencji, że wśród wypracowanych w czwartek rozwiązań jest nowe świadczenie wspierające, które będzie poświęcone osobom z niepełnosprawnościami.

Wśród omawianych tematów była także – jak podała - możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego. - Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem - wskazała.

Zależy nam na systemowych rozwiązaniach

Marlena Maląg zaakcentowała, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog". - Konstruktywny dialog - to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać - wyjaśniła.

- Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim – prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów - podkreśliła szefowa MRiPS. 

Posłuchaj
00:20 12254686_1.mp3 Minister Marlena Maląg: ważne jest dla nas wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych (IAR) 

Nowe świadczenie wspierające będzie przysługiwało każdej osobie z niepełnosprawnością bez względu na wysokość dochodów. Jego wysokość zostanie określona przez specjalne komisje orzekające na podstawie poziomu niepełnosprawności.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik o osobach z niepełnosprawnościami na rynku pracy

IAR/PAP/ms

Zobacz także

Zobacz także