more_horiz
Wiadomości

MRiPS przedstawi dodatkowe mechanizmy wsparcia dla niepełnosprawnych. "Zrobimy to do końca tygodnia"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 17:26
- Do końca tygodnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawi rozwiązania, których celem będzie wsparcie osób z niepełnosprawnością o najwyższych potrzebach - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik po spotkaniu z protestującymi.
Paweł Wdówik: przedstawimy rozwiązania wsparcia osób z niepełnosprawnością o najwyższych potrzebach
Paweł Wdówik: przedstawimy rozwiązania wsparcia osób z niepełnosprawnością o najwyższych potrzebachFoto: TT/MRiPS

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik w poniedziałek po południu spotkał się w siedzibie MRiPS z niepełnosprawnymi protestującymi w Sejmie od 6 marca, których wspiera posłanka PO, Iwona Hartwich.

Domagają się oni podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej realizujący ich postulat.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali w poniedziałek, że klub przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej i zgłasza jako swój.

"Padły nieprawdziwe zarzuty"

Spotkanie, jak wynika z relacji wiceministra przebiegało w atmosferze wzajemnych oskarżeń i krzyku, a nie merytorycznej rozmowy i analizy rozwiązań.

- Tej rozmowy nie było, wobec tego w związku z całą masą nieprawdziwych zarzutów, oskarżeń o kłamstwa poinformowałem państwa, że do końca tygodnia ministerstwo przedstawi rozwiązania, których celem będzie wsparcie osób z niepełnosprawnością o najwyższych potrzebach dotyczących pomocy, dotyczących wsparcia. Zakończyliśmy spotkanie w ten sposób - mówił Paweł Wdówik.


Posłuchaj
00:30 12248154_1.mp3 Paweł Wdówik: do końca tygodnia przedstawimy propozycje wsparcia osób z niepełnosprawnością (IAR) 

Odnosząc się do postulatu protestujących stwierdził, że "renta socjalna dotyczy 290 tys. osób, a osób niepełnosprawnych jest 3 mln".

- Czy rozwiązanie, które premiuje tylko wąską grupę odpowiada rzeczywistym potrzebom tego środowiska? - pytał Wdówik.

Oskarżenia protestujących

Matka jednego z protestujących w Sejmie, posłanka KO Iwona Hartwich przekazała po spotkaniu w MRiPS, że nie padły żadne konkretne propozycje, a protestujący "zostali ograni".

-  Nie miał żadnej propozycji. Ponadto udawał kogoś, kto nie wie, co to jest renta socjalna. Ponadto próbował nam wmówić, że my chcemy jakiegoś niegodziwego życia dla osób z niepełnosprawnościami - atakowała wiceministra..

Protest niepełnosprawnych 

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja 2018 r. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Po proteście ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich w 2019 r. kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana.

Posłuchaj. Rozmowa z Pawłem Wdówikiem, wiceministrem rodziny i polityki społeczne

Czytaj też:

IAR/PAP/mn/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także