more_horiz
Wiadomości

Protest rodziców osób niepełnosprawnych. Beata Szydło: musimy o tym spokojnie rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 00:06
Beata Szydło, odnosząc się w TVP Info do trwającego w Sejmie protestu rodziców osób niepełnosprawnych, stwierdziła, że "niepełnosprawni powinni mieć jeszcze jakieś programy wsparcia". - Na pewno takie propozycje będą się pojawiały. Wszystkiego naraz nie da się zrobić, ale zaczęliśmy wprowadzać korzystne zmiany i ten proces musi być kontynuowany - mówiła była premier.
Beata Szydło podkreśliła, że o postulatach opiekunów osób niepełnosprawnych należy spokojnie rozmawiać
Beata Szydło podkreśliła, że o postulatach opiekunów osób niepełnosprawnych należy spokojnie rozmawiaćFoto: Shutterstock/Reshetnikov_art

Beata Szydło w niedzielę w TVP Info była pytana o protest grupy dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów Sejmie. Jak podkreśliła, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, "jest to środowisko, z którym trzeba bardzo poważnie porozmawiać". - Tu musi być wypracowany jakiś systemowy program w konsensusie - zaznaczyła.

Beata Szydło: o postulatach osób niepełnosprawnych trzeba rozmawiać spokojnie

- Zgadzam się, że sytuacja tych osób jest niezwykle trudna. My sobie wielokrotnie nie wyobrażamy, z jakimi trudnościami, przeszkodami tym rodzinom przychodzi się mierzyć - wskazała europoseł PiS.

Jak zapewniła jest to "na pewno temat do podjęcia". - Myślę, że trzeba na spokojnie, bez nadmiernych akcji, czy nerwowości, na ten temat rozmawiać - podkreśliła Beata Szydło. - Wszystko jest przed nami, my też oczekujemy na dyskusję i propozycję ze strony tego środowiska - dodała.

Przypomniała, że jedna z propozycji dotyczy zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych wypłacanych opiekunom osób niepełnosprawnych i np. zrównania renty socjalnej z płacą minimalną. - Na spotkaniu w Sandomierzu dziś otrzymałam też pytanie, czy nie byłoby dobrym pomysłem, aby opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli podejmować pracę. To są tematy do rozmowy - wskazała.

- Na pewno takie propozycje i taka dyskusja będzie się pojawiała - oceniła była premier.

Wznowiony protest rodziców osób niepełnosprawnych

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili od poniedziałku 6 marca protest w Sejmie. Domagają się oni podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej realizujący ich postulat.

W czwartek z protestującymi w Sejmie spotkał się wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. - Umówiliśmy się na spotkanie w przyszłym tygodniu, pięcioosobowa delegacja protestujących przyjdzie do ministerstwa - mówił po tym spotkaniu.

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja 2018 r. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej.

Czytaj również:

PAP/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także