more_horiz
Wiadomości

Prof. Polak o ks. Blachnickim: to człowiek święty, który powinien zostać beatyfikowany i kanonizowany

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 06:50
- Dla mnie ksiądz Franciszek Blachnicki to człowiek święty, który powinien zostać beatyfikowany i kanonizowany - powiedział zastępca przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak. W ocenie historyka życiorys tego duchownego, męczennika za wiarę, jest doskonałym scenariuszem na serial.
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. - Pozyskane dowody i nowe zeznania świadków pozwalają stwierdzić, że był kolejną ofiarą systemu komunistycznego – powiedział Ziobro. Prowadzone od 2020 r. śledztwo doprowadziło do ustalenia, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty.

- Dla historyków od dłuższego czasu było raczej pewne, że ksiądz Blachnicki został zamordowany. O tej sprawie pisano już wcześniej, ale jest różnica między prawdą procesową a prawdą historyczną. Historyk często dochodzi do wniosków na podstawie ogromnego skoncentrowania poszlak. Dla prawnika te poszlaki nadal mogą być czymś jeszcze nie do końca przekonującym. Historycy wiedzieli, że ten duchowny został zamordowany, ale trudno to było udowodnić na podstawie obowiązującego w Polsce prawa. W tej chwili prawda historyczna i prawna zaczynają się pokrywać - powiedział zastępca przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak. Historyk z UMK w Toruniu podkreślił, że ks. Blachnickiego powinno się pamiętać jako postać wyjątkowo szlachetną.

"Człowiek święty"

- Jego bezkompromisowa postawa wymagała ogromnej odwagi i wielkiego samozaparcia. Tym większy podziw budzi ks. Blachnicki, tym większym był bohaterem. Dla mnie to człowiek święty, który powinien zostać beatyfikowany i kanonizowany. Teraz się okazuje dodatkowo, że był męczennikiem. Może to proces beatyfikacji i kanonizacji przyspieszy. Był to duchowny, który swoją działalnością potrafił ogarnąć ogromne rzesze młodzieży polskiej skupionej w ruchu oazowym. Ten ruch był naprawdę skuteczną zaporą przed tym, co chciała robić władza komunistyczna - przed ateizacją, pozbawianiem tożsamości narodowej - ocenił prof. Polak.

Dodał, że ks. Blachnicki był ofiarą dwóch totalitaryzmów nazistowskiego i sowieckiego. - To pokazuje, że te systemu totalitarne były do siebie zbliżone. Ten kapłan mimo to się nie bał — był szlachetny i bezkompromisowy - mówił historyk.

Zauważył, że życiorys tego duchownego jest idealnym scenariuszem na "serial telewizyjny czy znakomity film".

- Udowodnienie, iż został otruty, to wydarzenie traumatyczne i pozostawiające w nas wszystkich ślad. Jednak Pan Bóg ze zła zawsze wyprowadza też dobro. W tym wypadku może po tych ustaleniach, o których w ostatnich dniach się pisze, droga tego księdza na ołtarze będzie prostsza. Być może stanie się on także postacią lepiej znaną wśród młodych ludzi. Można o nim nakręcić świetne dzieło telewizyjne czy kinowe, ale trzeba też jak najwięcej o nim pisać - dodał prof. Polak.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także