more_horiz

Otrucie ks. Blachnickiego. Prokurator Pozorski: wiemy, że było zabójstwo, teraz chcemy ustalić sprawców

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 21:45
- Wiemy, że nastąpiło zabójstwo. Musimy dokonać ponownej analizy wszystkich dokumentów i ustaleń. Musimy kierunkować postępowanie w celu ustalenia sprawców przestępstwa. Jeśli ich ustalimy, będziemy chcieli ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pozorski, szef pionu śledczego IPN, zastępca prokuratora generalnego. 
Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski
Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski Foto: PAP / Mateusz Marek

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że w wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty.

Postępowanie w sprawie śmierci księdza Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2001-2005. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 roku.

- Ponowna analiza tej sprawy, jak i wykonane czynności - jeszcze przed podjęciem tego postępowania - wykazały, że to postępowanie może być kontynuowane. W kwietniu 2020 roku, ale i przed kwietniem, nastąpiło bardzo duże zainteresowanie sprawą księdza Blachnickiego wśród dziennikarzy. Wpłynęło również pismo od pana posła Tomasza Rzymkowskiego, w którym prosił on, żeby to postępowanie było kontynuowane. Po przeprowadzeniu analizy zadecydowaliśmy, że podejmiemy tę sprawę, spróbujemy ją rozstrzygnąć jeszcze raz - podkreślił Andrzej Pozorski.

"Rozwój nauki, medycyny i urządzeń do diagnozowania"

Jak zaznaczył, "prawda jest też taka, że rozwój nauki, medycyny, urządzeń do diagnozowania jest zupełnie inny niż 10 czy 15 lat temu". - A ponieważ mamy z tym ciągle do czynienia jako prokuratorzy i wiemy, jak nauka się mocno rozwija, podjęliśmy właśnie taką decyzję - dodał prokurator.

- Uznaliśmy, że bardzo ważną czynnością do przeprowadzenia będzie ekshumacja szczątków ks. Franciszka Blachnickiego. Było to robione w porozumieniu, we współpracy ze stroną kościelną. Po ekshumacji zostało zarządzone przeprowadzenie sekcji sądowo-lekarskiej. Była ona połączona z dalszymi, bardzo szczegółowymi, specjalistycznymi badaniami. Trzeba tu wspomnieć choćby o tym, że prokurator prowadzący sprawę powołał biegłych z zakresu antropologii i genetyki, medycyny sądowej, toksykologii i analityki medycznej - wyjaśniał gość PR24.

Poinformował, że pierwszą czynnością, która została wykonana, były badania genetyczne. - Chcieliśmy potwierdzić tożsamość ks. Franciszka Blachnickiego, czyli podeszliśmy do sprawy od zera. Potem biegli zabezpieczyli próbki w trakcie przeprowadzonej sekcji sądowo-lekarskiej. Zostały przeprowadzone dalsze, szczegółowe badania - podkreślił.

Czynności wykonywane w Niemczech

- W trakcie tego postępowania, w drodze międzynarodowej pomocy prawnej, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie z prokuratorem niemieckim, zabezpieczył ślady kryminalistyczne w Niemczech. Zostały one przywiezione do Polski. Tu znowu powołaliśmy biegłych, którzy wykonywali specjalistyczne badania. Te wyniki zestawialiśmy z wynikami sekcji zwłok - zaznaczył Andrzej Pozorski.

Jak dodał, "ostateczna opinia, która zamykała te wszystkie opinie, w sposób jednoznaczny wykazała, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego, która miała miejsce 27 lutego 1987 roku, nastąpiła na skutek karygodnego działania osób trzecich". - Czyli został on zamordowany poprzez podanie toksycznych środków trujących - stwierdził prokurator.

- W prowadzonym postępowaniu dotarliśmy do świadków, do osób, które posiadały wiedzę na temat tego zdarzenia, a do tej pory nie były przesłuchane. Czasami mała informacja, wydawałoby się, że nieznaczna, ale w połączeniu z zeznaniami innych świadków nabiera zupełnie innego waloru dowodowego. Wiemy, że nastąpiło zabójstwo. Musimy dokonać ponownej analizy wszystkich dokumentów, wszystkich ustaleń. Musimy kierunkować postępowanie w celu ustalenia sprawców przestępstwa. Jeśli ich ustalimy, będziemy chcieli ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej - posumował Andrzej Pozorski. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:58 Prok. Pozorski o śledztwie w spr. ks. Blachnickiego.mp3 Prokurator Andrzej Pozorski o śledztwie w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego (Północ - Południe) 

***

Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Witold Banach
Gość: Andrzej Pozorski (szef pionu śledczego IPN, zastępca prokuratora generalnego
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 21.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także