more_horiz
Wiadomości

Donald Tusk nie chce reparacji wojennych? Rzecznik rządu: PO i jej lider uciekają od tego tematu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 14:27
- PO i jej lider Donald Tusk uciekają od tematu reparacji; uważam, że klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślna, bo to jest bardzo ważne wspólne stanowisko i wspólny interes naszego kraju - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Mller: Donald Tusk i PO uciekają od tematu reparacji; klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślna
Müller: Donald Tusk i PO uciekają od tematu reparacji; klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślnaFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami w Bytomiu Tusk był pytany m.in. o reparacje wojenne od Niemiec. Zadał je jeden z mężczyzn, którego przodkowie – jak opowiadał - zostali wysłani na roboty przymusowe; zarzucał politykom PO, że wyśmiewają starania o reparacje. Tusk odpowiadał, że nie wypowiadał się w sposób ironiczny o reparacjach i się z nich nie śmieje, śmieje się natomiast z działań obecnego rządu w tej sprawie, a jego ugrupowanie przed wieloma laty poparło pierwszą uchwałę w sprawie reparacji.

Tusk zapowiedział, że jeśli będzie w jakimś wymiarze odpowiadał za rząd, uzyskane zostaną od Niemiec świadczenia na rzecz wciąż żyjących Polaków, ofiar niemieckiej agresji z okresu II wojny światowej. - Uważam, że to jest do zagrania i do wygrania; tylko to trzeba umieć załatwić – oświadczył.

- Ja wolę wyciągnąć pieniądze, które Niemiec daje, i wyciągałem rekordowe ilości pieniędzy z kasy europejskiej, to znaczy też pieniędzy niemieckich, a PiS-owscy frajerzy z (Arkadiuszem) Mularczykiem na czele biegają z papierami na temat reparacji, a de facto finansują miliardami polskich złotych niemiecką gospodarkę, bo Niemcy wzięli te pieniądze z KPO – mówił szef Platformy Obywatelskiej.

"Ucieka od tematu"

O ocenę wypowiedzi szefa Platformy dotyczącą reparacji rzecznik rządu był pytany na poniedziałkowym briefingu prasowym.

Według Müllera, PO "ucieka od tego tematu, Donald Tusk też". - Nie jest to dziwne, bo przez wiele lat grał w tym duecie z Angelą Merkel, więc pewne decyzje, również dotyczące sojuszu energetycznego UE z Rosją były podejmowane albo przy milczeniu, albo za zgodą Donalda Tuska - podkreślił.

- Dla nas sytuacja jest klarowna i dzisiaj też pan premier, przecież na niełatwym gruncie niemieckiej uczelni, swoje wystąpienie zaczął od tego, że kwestia związana z reparacjami miedzy Polską a Niemcami nie jest uregulowana. W związku z tym tych reparacji się domagamy. I oczekiwałbym, żeby Donald Tusk wyrażał wprost takie samo stanowisko, jakie przyjmował Sejm kilka lat temu - powiedział rzecznik rządu.

Czytaj także:

Jego zdaniem "nie jest to stanowisko nowe" i zostało przyjęte "ponad podziałami". - Dziś nie wiem dlaczego budzi to u PO większe obawy niż kiedyś. Nie rozumiem tego. Uważam, że klasa polityczna powinna tutaj być w tej sprawie zdecydowanie jednomyślna, bo to jest bardzo ważne wspólne stanowisko i wspólny interes naszego kraju - oświadczył Müller.

Briefing prasowy rzecznika rządu:

PAP/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także