more_horiz
Wiadomości

Pierwszy amerykański garnizon w Polsce. Brzezinski: stoimy u waszego boku, to historyczna chwila

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 16:01
- Stoimy ramię w ramię obok siebie, a wszystko to za wolność waszą i naszą. To historyczna chwila - powiedział we wtorek w Poznaniu ambasador USA Mark Brzezinski.
Ambasador USA: wytyczamy kolejny kluczowy etap polsko-amerykańskich relacji
Ambasador USA: wytyczamy kolejny kluczowy etap polsko-amerykańskich relacjiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W stolicy Wielkopolski powołany został garnizon armii USA - pierwszy stały garnizon żołnierzy amerykańskich w Polsce. Będzie on wspierał inne jednostki USA w Polsce. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA Mark Brzezinski.

- Panie ministrze, to dla mnie prawdziwy zaszczyt, że wspólnie wytyczamy dziś kolejny kluczowy etap w polsko-amerykańskich relacjach. Dla nas - jako przedstawicieli naszych rządów - nie ma nic ważniejszego, niż zapewnienie naszym narodom bezpieczeństwa - mówił Brzezinski.

Ambasador zwrócił uwagę, że jest to chwila prawdziwie historyczna, stanowiąca znak, że "zamierzamy tu pozostać, albowiem Stany Zjednoczone są oddane Polsce oraz sojuszowi NATO" i że "jesteśmy zjednoczeni w obliczu rosyjskiej agresji".

"Stoimy u waszego boku"

Brzezinski przypomniał też słowa prezydenta USA Joe Bidena z ostatniego pobytu w Polsce, który mówił, że przyjaźń polsko-amerykańska jest kluczowa. - Prezydent Biden podczas tego pobytu w imieniu amerykańskiego narodu podziękował Polakom za ich niesłabnące wsparcie dla Ukrainy, a także za zaangażowanie Polski na rzecz obrony wolności i demokracji. A wszyscy państwo odegraliście w tym dziele swoją rolę - zaznaczył ambasador.

Zapewnił też, że Joe Biden przez całe swoje życie jest przyjacielem Polski i przesłał w imieniu amerykańskiego prezydenta słowa podziękowania.

- Prezydent Biden wie, że możemy na was polegać - mówił Brzezinski. - Dzisiaj mogę powiedzieć, że my, jako przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, stoimy u waszego boku i nie są to tylko puste słowa. To są słowa, które codziennie wypełniamy treścią - zapewnił amerykański dyplomata.

Trwałe bezpieczeństwo Polski

Dodał, że obecność armii amerykańskiej w Polsce buduje trwałe bezpieczeństwo Polski.

Ambasador dziękował również Polsce za to, że "była i jest wdzięcznym gospodarzem dla wszystkich amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce w czasie tego trudnego kryzysu".

- Stoimy dosłownie ramię w ramię obok siebie, a wszystko to za wolność waszą i naszą - zaznaczył Brzezinski.

Czytaj także:

PAP/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także