more_horiz
Wiadomości

Sytuacja w regionie i współpraca gospodarcza. Dziś spotkanie premierów Polski i Japonii

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 05:27
Dalsze wsparcie dla Ukrainy, sytuacja w naszym regionie i pogłębienie polsko-japońskiej współpracy gospodarczej - te tematy omówią dziś (godz.8.00) w Warszawie premierzy Polski i Japonii, Mateusz Morawiecki i Fumio Kishida. Szef japońskiego rządu do Polski przyjechał tuż po swojej niespodziewanej wizycie w Kijowie. 
Szef japońskiego rządu do Polski przyjechał tuż po swojej niespodziewanej wizycie w Kijowie.
Szef japońskiego rządu do Polski przyjechał tuż po swojej niespodziewanej wizycie w Kijowie.Foto: Ukrainian Presidential Press Office/UPI Photo via Newscom/ PAP/Newscom

Premierzy mają w Warszawie rozmawiać o aktualnej sytuacji na Ukrainie i omówić plan wsparcia dla tego kraju. Kancelaria Premiera zwraca uwagę, że Japonia od początku rosyjskiej inwazji przyjęła stanowisko jednoznacznie krytyczne wobec reżimu Władimira Putina. Kraj ten dołączył do sankcji grupy G7 wobec Rosji oraz nałożył też własne ograniczenia na Moskwę.

"Bardzo ważna wizyta"

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział, że przyjazd Fumio Kishidy do Polski to "bardzo ważna wizyta”.

- Premier Japonii, naszego bardzo ważnego partnera w tamtym rejonie świata, porozmawia z premierem Mateuszem Morawieckim na pewno o kwestiach ukraińskich oraz o tym, co dzieje się w jego własnych regionie. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wrócił kilka dni temu z podróży do Korei Południowej i do Wietnamu. Mamy bardzo mocne i dobre relacje z państwami tamtego regionu, który staje się czasami coraz bardziej zapalny. Japonia czy Korea są naszym bardzo dużymi sojusznikami w dziedzinie demokracji - powiedział Łukasz Jasina.

Posłuchaj
00:56 12263453_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Warszawie z premierem Japonii (IAR)

Wizyta na Ukrainie

Fumio Kishida przyleciał wczoraj do Polski, z Przemyślna pojechał pociągiem do Kijowa. W ukraińskiej stolicy spotkał się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Politycy podpisali oświadczenie w sprawie globalnego partnerstwa. Japoński premier odwiedził też Buczę i oddał hołd ofiarom rosyjskich zbrodni wojennych. Przygotowania do tej wizyty do końca były trzymane w tajemnicy.

Czytaj także:

***

Po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim Fumio Kishida pojedzie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Andrzejem Dudą (pocz..9.00).

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także