more_horiz
Wiadomości

Afera śmieciowa w Warszawie. "GP": mamy dowody, że Trzaskowski ją umożliwił

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 08:35
Według "Gazety Polskiej", rządzony przez Rafała Trzaskowskiego warszawski Ratusz zgodził się, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta bez wynikających ze statutu zgód mogło do końca 2022 r. dowolnie zawierać kontrakty na zagospodarowanie odpadów do kwoty 3 mld zł.
GP: z naszych ustaleń wynika, że uruchomienie korupcyjnego procederu miały ułatwić decyzje stołecznego Ratusza Rafała Trzaskowskiego
"GP": z naszych ustaleń wynika, że uruchomienie korupcyjnego procederu miały ułatwić decyzje stołecznego Ratusza Rafała TrzaskowskiegoFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock/Damian Lugowski/Shutterstock

W ocenie dziennika to jedna z największych afer korupcyjnych w III RP. "Według Śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, w okresie kwiecień 2020 r. - grudzień 2022 r. miało dochodzić do ustawiania za łapówki przetargów na zagospodarowanie stołecznych odpadów w podległym Ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO). Zarzuty przyjęcia blisko 5 mln zł usłyszał Włodzimierz Karpiński, były prezes tej spółki, obecnie Sekretarz Warszawy" - wskazała gazeta.

Łapówki - jak podaje redakcja - miały pochodzić od firmy FB Serwis, należącej do budowlanej grupy Budimex. Dzięki temu to przedsiębiorstwo miało zawrzeć z MPO kontrakty opiewające na 600 mln zł. "Bezpośrednio łapówki miał przekazywać Karpińskiemu Rafał Baniak, jego wieloletni kolega, były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL (w tym czasie na czele resortu stał właśnie Karpiński). Obydwaj przebywają w areszcie tymczasowym" - napisała "Gazeta Polska".

"GP": decyzje Trzaskowskiego ułatwiły uruchomienie procederu

"Z ustaleń »Gazety Polskiej« wynika, że uruchomienie korupcyjnego procederu miały ułatwić decyzje stołecznego Ratusza Rafała Trzaskowskiego. W lutym 2020 r. pełnomocnik prezydenta Warszawy wyraził zgodę, aby kierowany przez Karpińskiego zarząd MPO do końca 2022 r. nie musiał otrzymywać - wynikających ze statutu - zgód na zawieranie kontraktów na zagospodarowanie odpadów. Ich suma w latach 2019-2022 nie mogła jednak przekroczyć 1,585 mld zł. Pół roku później ta kwota została jednak zwiększona przez Ratusz do ponad 3 mld zł" - podano w środowym wydaniu gazety. 

Czytaj także:

[POLSKIE RADIO 24] Afera śmieciowa. Poseł PiS: w PO dalej obowiązuje doktryna Neumanna

ms/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także