more_horiz
Wiadomości

Polskie wojsko coraz silniejsze. Dotarła kolejna dostawa koreańskich czołgów i armatohaubic

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:58
W środę do Gdyni przypłynął statek, który dostarczył do Polski kolejne egzemplarze koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 - poinformował wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Armatohaubice K9 na poligonie w Toruniu
Armatohaubice K9 na poligonie w ToruniuFoto: MON

"Dziś do portu w Gdyni przypłynął statek, który dostarczył do Polski kolejne egzemplarze koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. A więc uzupełniamy nasze jednostki wojskowe o sprzęt, który pochodzi z Korei Południowej, jest to realizacja naszych umów z ubiegłego roku" - ogłosił szef MON.

Wzmocnienie na wschodzie

Przekazał, że czołgi i armatohaubice trafią do 16 Dywizji Zmechanizowanej, do województwa warmińsko-mazurskiego. Dodał, że Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze i jest konsekwentnie wyposażane w nowoczesną broń.

- Zarówno armatohaubice, jak i czołgi trafiły do wschodniej części naszego kraju, do jednostek, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego państwa na wschodzie, do województwa warmińsko-mazurskiego, a więc województwa graniczącego z Rosją - podkreślił szef MON.

Doktryna odstraszania

Dodał, że to oczywiście nie jest przypadek, że właśnie tam skierowany został sprzęt.

- Chodzi o stworzenie takiej siły, która będzie odstraszała agresora. Putin powinien się zastanowić kilkukrotnie zanim zdecyduje się podjąć złą decyzję napaści na Polskę, ze względu na to, że polskie siły zbrojne są coraz silniejsze, są wyposażane w nowoczesny sprzęt. To jest realizacja w praktyce doktryny odstraszania i obrony, doktryny Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił szef MON.

Posłuchaj
00:24 b1.mp3 Mariusz Błaszczak: niedawno odbyło się pierwsze strzelanie z armatohaubic K9 (IAR)

 

W tym kontekście zwrócił też uwagę na stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Posłuchaj
00:26 b2.mp3 Mariusz Błaszczak o strategii odstraszaniu agresora (IAR)

 

Bieżąca produkcja

"Dostarczone właśnie do Polski samobieżne haubice K9A1 Thunder pochodzą z bieżącej produkcji" - wskazuje tvp.info, powołując się na rzecznika Agencji Uzbrojenia ppłk. Krzysztofa Płatka. 

Rzecznik w mediach społecznościowych wyliczył, że polskie siły zbrojne będą wkrótce miały do dyspozycji 48 haubic K9 i 15 czołgów K2, a kolejne dostawy zaplanowano jeszcze w tym roku. 

"Pierwsze koreańskie czołgi i haubice trafiły do polskiej armii w grudniu 2022 r. Było to 10 czołgów K2 Black Panther i 24 haubice K9" - przypomina tvp.info. 

. 

, 

Uzbrojenie z Korei Południowej

W lipcu ub.r. MON zawarło umowę ramową przewidującą zakup 672 produkowanych przez koncern Hanwha Aerospace armatohaubic 155 mm na podwoziu gąsienicowym K9A1 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym. Umowa ramowa na zakup czołgów K2 produkcji Hyundai Rotem przewiduje zakup 1000 tych wozów.

W sierpniu podpisano umowę wykonawczą na 212 haubic za 2,4 mld dol., dostawy przewidziano na lata 2022-2026.

Umowa wykonawcza na czołgi K2 przewiduje zakup 180 tych wozów za 5,8 mld dol. Zgodnie z umową ramową 820 czołgów zamawianych w dalszym etapie ma być wyprodukowanych na licencji w Polsce.

Polska w Korei Południowej zamówiła też wyrzutnie Chunmoo oraz samoloty FA-50.

Czytaj także:

IAR/PAP/tvp.info/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także