more_horiz
Wiadomości

Ustawa o obronie ojczyzny. Szef MON: jest fundamentem rozwoju Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 11:01
Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła szereg rozwiązań umożliwiających rozwój Wojska Polskiego. Odniósł się do nich na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Szef MON: podpisana rok temu ustawa o obronie ojczyzny to fundament rozwoju Wojska Polskiego
Szef MON: podpisana rok temu ustawa o obronie ojczyzny to fundament rozwoju Wojska PolskiegoFoto: twitter.com/@terytorialsi

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny 18 marca 2022 r. Weszła ona w życie 23 kwietnia 2022 r. Jej głównym celem było zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

W sobotę na Twitterze minister Błaszczak napisał: "Nowe formy służby w wojsku i dodatkowe źródła finansowania, to tylko niektóre rozwiązania, jakie wprowadziła podpisana rok temu przez prezydenta ustawa o obronie Ojczyzny. Dokument, który powstał dzięki zaangażowaniu premiera Jarosława Kaczyńskiego, to fundament rozwoju Wojska Polskiego".

W ustawie o obronie ojczyzny zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych.

15-letni okres planistyczny

Czytamy w niej, że szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny.

Minister obrony narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych. Na mocy tej ustawy w maju 2022 r. utworzono Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także