more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu pokazał, jak w ostatnich latach rozwijała się polska armia. "To zwiększa nasze bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 14:59
Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do 24. rocznicy wejścia Polski do NATO. Przypomniał, że "w Polsce stacjonuje niemal 11 tys. sojuszniczych żołnierzy". W jego ocenie jednak "bezpieczeństwo kraju to nie tylko wsparcie sojuszników, ale przede wszystkim budowa własnego zaplecza, zwiększenie liczby wojsk i wzrost nakładów na zbrojenia".
Rzecznik rządu: polskie bezpieczeństwo to nie tylko wsparcie sojuszników, ale przede wszystkim własne zaplecze
Rzecznik rządu: polskie bezpieczeństwo to nie tylko wsparcie sojuszników, ale przede wszystkim własne zapleczeFoto: Michał Niwicz/PZ/Twitter.com/@MON_GOV_PL

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Müller odniósł się do przypadającej 12 marca 24. rocznicy wejścia Polski do NATO.

- Warto dzisiaj podkreślić, że obecnie w Polsce stacjonuje niespełna 11 tys. żołnierzy wojsk sojuszniczych, w tym około 10 tys. to żołnierze wojsk amerykańskich, ale również z Wielkiej Brytanii, Kanady i innych państw członkowskich NATO, to podwyższa polskie bezpieczeństwo - powiedział.

- Ale polskie bezpieczeństwo to nie tylko wsparcie sojuszników, ale przede wszystkim budowa własnego zaplecza (...), czyli zwiększenie liczby wojsk na terenie naszego kraju. Liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do około 164 tys., porównując rok 2015 i rok 2023 - dodał rzecznik rządu, podkreślając także wzrost nakładów na zakup sprzętu dla wojska.

Rekordowe nakłady na wzmacnianie Wojska Polskiego

Jak wskazał Müller, między rokiem 2015 a 2023 nastąpił wzrost na poziomie 160 proc. w budżecie państwa. - A mówimy jeszcze o wydatkach pozabudżetowych, ze specjalnego funduszu. Polska jest w tej chwili jednym z nielicznych krajów NATO, który z nadmiarem spełnia swoje wymogi, jeśli chodzi o procentowy udział wydatków na zbrojenia. Zgodnie z zobowiązaniami sojuszniczymi jest to 2 proc. PKB - przypomniał Müller.

- W zeszłym roku wydaliśmy 2,3 proc. PKB, a w tym roku to będzie znacząco wyższa kwota, ze względu na te zobowiązania i kontrakty zbrojeniowe, które od wielu miesięcy, a właściwie lat, podpisujemy - dodał.

Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r. Tego dnia w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.

Wraz z Polską do NATO zostały przyjęte także Czechy i Węgry. Cztery dni później - 16 marca - w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyła się ceremonia przyjęcia trzech nowych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czytaj także:

Zobacz: konferencja prasowa rzecznika rządu Piotra Müllera

PAP

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także