more_horiz
Wiadomości

Polskie wojsko dostanie rakiety Hellfire. Jest zgoda Departamentu Stanu USA

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 21:50
Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 800 rakiet AGM-114R2 Hellfire. Szacowana kwota kontraktu to 150 mln dol. Poinformowała o tym Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, która podlega Pentagonowi. Teraz rząd USA skierował w tej sprawie wniosek do Kongresu. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w pociski te zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149.
Polska kupi rakiety Hellfire
Polska kupi rakiety HellfireFoto: shutterstock/Michael Fitzsimmons; Twitter/@mblaszczak

Według komunikatu Departamentu Stanu Polska wystąpiła o zakup 800 rakiet AGM-114R2 Hellfire oraz czterech pocisków M36 Hellfire do celów szkoleniowych. Zamówienie obejmuje również pomoc techniczną, części zamienne, naprawy, zwroty, przechowywanie oraz inne elementy logistyki i wsparcia programu. Szacowany koszt transakcji wynosi 150 mln USD.

Głównym wykonawcą będzie firma Lockheed Martin Corporation z Orlando na Florydzie. Nie są znane żadne propozycje umów offsetowych w związku z tą sprzedażą.

Bezpieczeństwo Polski

W komunikacie amerykańska Agencja poinformowała, że sprzedaż poprawi bezpieczeństwo Polski, spełni cele polskiego wojska dotyczące modernizacji zdolności przy jednoczesnym zwiększeniu interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami.

"Proponowana sprzedaż wzmacnia cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie" - napisano w komunikacie Departamentu Stanu. Decyzję rządu USA musi jeszcze zatwierdzić Kongres, co jest niemal pewne.

Informując o zakupie przez Polskę rakiet Hellfire, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zostaną w nie wyposażone śmigłowce wsparcia AW149. Integracji pocisków ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik.

Nowy wariant

AGM-114R2 to jeden z najnowszych wariantów precyzyjnych przeciwpancernych pocisków rodziny Hellfire. Wprowadzony został do sprzedaży w 2012.

Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.

Posłuchaj
00:52 Wałkuski IAR.mp3 Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził sprzedaż Polsce 800 rakiet powietrze-ziemia Hellfire o wartości do 150 milionów dolarów. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

IAR/fc/jmo

Zobacz także

Zobacz także