more_horiz
Wiadomości

Szturm terytorialsów z rangersami. Pierwszy w Polsce "Urban Course" z udziałem brytyjskich komandosów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 16:00
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało pierwszy w Polsce kurs dla instruktorów walki w terenie zurbanizowanym. Żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczyli na poligonie w Toruniu między innymi szturm na budynki. Na miejscu był nasz reporter Paweł Kurek.
Żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczą szturm na budynki
Żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczą szturm na budynkiFoto: CSWOT

Dwutygodniowy "Urban Course" prowadzony jest przez brytyjskich instruktorów z 3 Batalionu Rangersów. Walka w terenie zurbanizowanym nazywana jest taktyką czarną.

- Realizowane szkolenie jest niejako pokłosiem ubiegłorocznej wizyty generała Geralda Stricklanda (Dowódcy 6 Dywizji UK), w ramach której ustaliliśmy szereg kursów, które będą prowadzone we współpracy z Brytyjczykami w 2023 roku. Już w niedalekiej przyszłości naszych żołnierzy czekają kolejne edycje "Urban Course", ratownictwa pola walki, jak i szkolenia snajperów - mówił płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Walka w terenie zurbanizowanym

Celem dwutygodniowego "Urban Course" jest przygotowanie przyszłych instruktorów z zakresu walki w terenie zurbanizowanym. Podczas zajęć ćwiczone jest podchodzenie do budynków, przeszukiwanie i zajmowanie pomieszczeń czy eliminacja potencjalnych zagrożeń. Żołnierze trenują także pracę w zespole. 

ZOBACZ: SZTURM NA BUDYNEK PODCZAS "URBAN COURSE"

- W pierwszym tygodniu żołnierze ćwiczyli taktykę, walkę w małych pomieszczeniach, a także udzielanie pomocy osobom rannym. W ramach kursu przygotowujemy instruktorów walki w terenie zurbanizowanym, dzięki czemu będą oni w przyszłości mogli szkolić swoich żołnierzy - precyzował brytyjski instruktor z 3 Batalionu Rangersów. 

W drugim tygodniu szkolenia kursanci utrwalają nabytą wiedzę, a także wcielają się w rolę instruktorów, przygotowując się tym samym do zadania, jakim będzie przekazywanie nabytych umiejętności żołnierzom i funkcjonariuszom z rodzimych jednostek i brygad.

W organizowanym w Centrum Szkolenia WOT "Urban Course" udział biorą zarówno żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk operacyjnych, jak i funkcjonariusze Straży Granicznej.

Szkolenie zakończy się w piątek (24 marca br.) egzaminem praktycznym.

Jak polscy mundurowi radzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez rangersów? Zapraszamy do obejrzenia materiału reporterskiego.

Paweł Kurek

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także