more_horiz
Wiadomości

Rząd wspiera obszary wiejskie. Minister rolnictwa: nie było wcześniej programów o tak znaczących kwotach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 16:45
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział, że zrównoważony rozwój jest naczelnym priorytetem rządu. W swoim wystąpieniu na V Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce koło Rzeszowa podkreślił, że zrównoważony rozwój to także odpowiednie kierowanie środków finansowych.
Henryk Kowalczyk podczas Europejskiego Forum Rolniczego
Henryk Kowalczyk podczas Europejskiego Forum RolniczegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak mówił, nie było wcześniej programów kierowanych do samorządów o tak znaczących kwotach finansowych i przeznaczonych dla obszarów wiejskich.

- To kilkadziesiąt miliardów złotych, bardzo mnie to cieszy - mówił wicepremier.

Posłuchaj
00:30 jasion1.mp3 Henryk Kowalczyk o programach wsparcia dla obszarów wiejskich (IAR)

Europejski priorytet

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił, że wspieranie obszarów wiejskich jest priorytetowe także w polityce europejskiej.

- One mają bardzo wyraźnie wpisaną preferencję, stanowi o tym artykuł 174 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - mówił komisarz.

Dodał, że wykorzystanie w Polsce Funduszy Inwestycji Strategicznych i bardzo duże nakłady z funduszy krajowych na rozwój obszarów wiejskich to praktyczna realizacja tak zwanej długoterminowej wizji obszarów wiejskich.

Posłuchaj
00:29 jasion2.mp3 Janusz Wojciechowski o art. 174 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (IAR)

Nowa perspektywa

W ramach Europejskiego Forum Rolniczego rolnicy i producenci, ale też przedstawiciele rządu i samorządów lokalnych oraz instytucji naukowych i Komisji Europejskiej dyskutują o bieżących problemach, z którymi spotykają się mieszkańcy obszarów wiejskich.

Rozmowy odbywają się w kontekście nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej, Europejskiego Zielonego Ładu oraz wojny ma Ukrainie z jednej strony, a z drugiej - zmieniającego się klimatu, suszy, niedoborów wody i wyludnienia wsi.

Czytaj także:

IAR/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także