more_horiz
Gospodarka

Wicepremier Henryk Kowalczyk: będziemy rozwijali ekologiczną produkcję żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 11:30
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wszedł już w fazę realizacji.
Nowe przepisy poparte przez Parlament Europejski mają m.in. promować gospodarstwa, którzy stosują praktyki przyjazne środowisku.
Nowe przepisy poparte przez Parlament Europejski mają m.in. promować gospodarstwa, którzy stosują praktyki przyjazne środowisku.Foto: shutterstock, Budimir Jevtic

Przedwczoraj prezydent podpisał odpowiednią ustawę.
Szef resortu rolnictwa mówił na konferencji prasowej, że plan zakłada wypłatę w ciągu pięciu lat sumy ponad 25 miliardów euro.

Posłuchaj
00:27 Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówi o planie rozwoju wsi na kolejne lata Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówi o planie rozwoju wsi na kolejne lata

 

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 został przygotowany na podstawie zreformowanej wspólnej polityki rolnej i nowego pakietu aktów prawnych Unii Europejskiej, zakładających finansowanie różnych interwencji objętych Planem Strategicznym przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji oraz Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Plan Strategiczny został 14 grudnia 2021 roku przyjęty przez Radę Ministrów, a 31 sierpnia 2022 roku zatwierdzony przez Komisję Europejską. Zaproponowane wsparcie będzie realizowane z unijnych środków.

Kiedy rolnicy mogą wystąpić o dofinansowanie?

Nabory na płatności obszarowe potrwają od 15 marca do 15 maja tego roku - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

- Od 15 marca do 15 maja nabór wniosków na płatności obszarowe i z tym związane ekoschematy i dobrostan zwierząt - powiedział wicepremier.

Kowalczyk podkreślił, żeby wszyscy rolnicy, wypełniając wniosek obszarowy, mieli świadomość z czego można skorzystać. Dodał, że są dwie nowości. Pierwsza to ekoschematy, o które trzeba zawnioskować. Jako przykład podał plan nawożenia z wapnowaniem za co można otrzymać dodatkowo 300 zł do hektara.PR24/IAR/PAP/d OW/w dw/sw