more_horiz
Wiadomości

Co z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli? Przemysław Czarnek zapowiedział prezentację projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 01:32
Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że wiosną zostanie zaprezentowany projekt ustawy dotyczący wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Minister odniósł się też do ogólnej sytuacji w polskiej oświacie. Zapewnił, że rząd planuje dalsze inwestycje w tym obszarze i prowadzi działania, by poprawić warunki pracy kadry pedagogicznej.

W Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek poinformował, że przedstawiciele resortu rozmawiają na ten temat z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Temu poświęcone będą spotkania kwietniowe i majowe.

Minister edukacji przypomniał, że prawo do wcześniejszych emerytur nauczyciele utracili w 2009 roku, w czasie rządów koalicji PO-PSL. - My to uprawnienie stopniowo przewracać będziemy, bo jest to konieczne, by wrócić do tych uprawnień, które nauczyciele mieli wówczas, kiedy wchodzili do zawodu - zapowiedział Przemysław Czarnek.

Dodał, że emerytura nauczycielska ma przysługiwać po 20 latach pracy przy tablicy.

W szkołach nie brakuje nauczycieli

Minister zauważył ponadto, że w szkołach będzie teraz mniej uczniów ze względu na niż demograficzny, co - jak przyznał - "będzie generowało również problem z godzinami dla nauczycieli". Przemysław Czarnek mówił, że zapaść demograficzna jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań i braku realnej polityki prorodzinnej, którą zaczęło prowadzić dopiero Prawo i Sprawiedliwość po dojściu do władzy w 2016 roku.

Gość audycji "W otwarte karty" podkreślił przy tym, że ruch kadrowy wśród nauczycieli jest naturalnym zjawiskiem. Minister zaznaczył, że deklarowane wakaty - trzy tysiące - nie są całymi etatami. - To jest nieraz po kilka czy kilkanaście godzin brakujących w całym systemie - tłumaczył. Przypomniał, że ogółem pracuje 700 tysięcy nauczycieli.

Przemysław Czarnek podkreślił, że po to, by nauczycieli nie brakowało w przyszłości, wprowadzane są reformy - uproszczono awans, skrócono pierwszy okres rozwoju oraz skrócono awans na wyższe stopnie.

Minister zauważył, że od stycznia 2022 roku do stycznia 2023 roku średnie wynagrodzenie najsłabiej zarabiających nauczycieli, rozpoczynających pracę w zawodzie, wzrosło o 35 procent.

Inwestycje połączone z redukcją biurokracji

Minister Czarnek przypomniał, że w ostatnich latach wzrastała subwencja oświatowa, tylko w tym roku o ponad 11 miliardów złotych. Dodał, że szkoły są doposażane w nowoczesny sprzęt informatyczny, rząd inwestuje w infrastrukturę edukacyjną czy szkoły specjalne.

Minister mówił też o konieczności zredukowania do absolutnego minimum biurokracji w pracy nauczycieli, aby więcej czasu pracowali z uczniami. Temu też było poświęcone niedawne spotkanie wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami związków zawodowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
44:36 [ PR1]PR1 (mp3) 23 marzec 2023 21_03_30.mp3 Minister Czarnek: mamy potężny atak ideologiczny na rodzinę i na autorytety, takie jak św. Jan Paweł II (W otwarte karty/PR1)

Zobacz także:

jp/PR1/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także