more_horiz
Wiadomości

Nowy Targ: górale z Podhala ponownie oddali hołd Janowi Pawłowi II. "Nie pozwolimy na ataki"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 16:00
W Nowym Targu odbył się w niedzielę kolejny modlitewny marsz w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II - honorowego obywatela tego miasta. To wyraz sprzeciwu wobec oskarżeń kierowanych pod adresem papieża Polaka.
Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem, dokąd jako papież pielgrzymował kilkakrotnie
Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem, dokąd jako papież pielgrzymował kilkakrotnieFoto: Shutterstock/Stalllnoy

Do udziału w marszu zapraszali proboszczowie wszystkich nowotarskich parafii. Uczestnicy modlili się niosąc sztandary, flagi papieskie, różańce oraz portrety świętego Jana Pawła II. Wydarzeniu patronował arcybiskup Marek Jędraszewski.

Mieszkańcy Nowego Targu modlili się także w ubiegłą sobotę. Przed tygodniem około dwa tysiące wiernych z Podhala przemaszerowało przez Nowy Targ w ramach protestu przeciwko "podważaniu autorytetu Papieża Polaka".

Obrona krzyża

Współorganizator marszu, proboszcz sanktuarium świętego Jana Pawła II, ksiądz Jan Karlak przypomniał, że Ojciec Święty w 1997 roku prosił pod Krokwią w Zakopanem, byśmy bronili Krzyża. - Dlatego dzisiaj ten krzyż podejmujemy - krzyż oszczerstw, jakie spadły niesłusznie na świętego Jana Pawła II - powiedział duchowny.

Współinicjatorka marszu Józefa Guziak podkreśliła natomiast, że świętości należna jest pamięć. - Nie możemy znieść tego, że można szkalować Jana Pawła II. My, górale, hardzi jesteśmy, butni. Nie pozwolimy sobie na to - podkreśliła.

- Święty Jan Paweł II jest przewodnikiem, do którego musimy sięgać, bo inaczej będziemy pogubieni - wyjaśniał proboszcz parafii świętej Katarzyny w Nowym Targu, ksiądz Zbigniew Płachta. - Zapominaliśmy trochę o Janie Pawle II, więc wykorzystał innych, żeby nam przypomnieć, żebyśmy ponownie zaczęli go słuchać, czytać, a nie stać obok kremówek - powiedział duchowny.

Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem, dokąd jako papież pielgrzymował kilkakrotnie. W 1979 roku spotkał się z milionem wiernych na nowotarskim lotnisku, a w 1997 roku przewodniczył Mszy świętej pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Do górali przyszyły papież przyjeżdżał także jako metropolita krakowski.

2 kwietnia - w niedzielę palmową - w Zakopanem odbędzie się "Marsz solidarności ze świętym Janem Pawłem II". Rozpocznie się w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach, następnie zgromadzeni przejdą do Sanktuarium świętej Rodziny, a potem do kościoła św. Krzyża. Zaapelowano, by wierni przyszli na marsz z flagami papieskimi.

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także