more_horiz
Wiadomości

Europosłowie spotkali się z górnikami. Beata Szydło: będziemy przekonywać w PE do zmiany dyrektywy metanowej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 17:34
Jest porozumienie ponad podziałami politycznymi w sprawie zmiany dyrektywy metanowej. W Katowicach o przyszłości kopalń rozmawiali polscy europosłowie, górnicy i prezesi Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Spotkanie europosłów z górnikami
Spotkanie europosłów z górnikamiFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło powiedziała w TVP Info, że było to dobre spotkanie ponad podziałami politycznymi. - Będziemy wspólnie przekonywać grupy polityczne do zmiany dyrektywy metanowej w Parlamencie Europejskim - oświadczyła była premier.

Beata Szydło przypomniała również, że Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów jest krytyczna wobec tego rozporządzenia i chce je zmienić. Dodała jednak, że kluczowa jest deklaracja polskich europosłów z Europejskiej Partii Ludowej i grupy socjalistów.

Normy emisji metanu

Nowe unijne rozporządzenie metanowe wprowadza normy emisji metanu, których nie spełniają polskie kopalnie i kary, które mają być odstraszające i pozbawiające kopalnie możliwości zysku. Podmioty importujące węgiel spoza Unii Europejskiej będą składać tylko oświadczenia, a to w konsekwencji spowoduje, że węgiel importowany będzie tańszy od krajowego - alarmują górniczy związkowcy.

Posłuchaj
00:25 12270199_1.mp3 Spotkanie europosłów z górnikami (IAR) 

Górnicy obawiają się, że przyjęcie unijnego rozporządzenia metanowego oznacza błyskawiczną likwidację polskiego górnictwa energetycznego i koksowego i utratę nawet kilkuset tysięcy miejsc pracy.

Czytaj także:

Zobacz także: była premier Beata Szydło w PR24

IAR,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także