more_horiz
Wiadomości

Ambasador USA: mój ojciec Zbigniew Brzeziński nigdy nie przestał walczyć o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 10:35
- Każdy pobyt w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii o tym, co mnie ukształtowało; mój ojciec nigdy nie przestał walczyć o Polskę - powiedział w poniedziałek w Przemyślu ambasador USA Mark Brzezinski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego rodzinę.
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podczas uroczystości w szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu. Na budynku szkoły odsłonięto tablicę upamiętniającą rodzinę Brzezińskich. Przemyśl, 27.03.2023.
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podczas uroczystości w szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu. Na budynku szkoły odsłonięto tablicę upamiętniającą rodzinę Brzezińskich. Przemyśl, 27.03.2023.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Ambasador Stanów Zjednoczonych wraz z szefem KPRM Markiem Kuchcińskim wziął udział w uroczystości odsłonięcia na budynku szkoły w Przemyślu tablicy upamiętniającej rodzinę Brzezińskich.

"Droga, której przyświecają zasady lojalności i miłości do kraju"

"Każdy pobyt w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii o tym, co mnie ukształtowało. Dzisiejsza uroczystość upamiętnia drzewo genealogiczne rodziny Brzezińskich" - powiedział podczas uroczystości ambasador USA.

Wspomniał, że jego pradziadek Kazimierz był działaczem społecznym i samorządowym w Przemyślu, a jego dziadek Tadeusz był polskim dyplomatą. Dodał, że jego ojciec Zbigniew Brzeziński na arenie międzynarodowej zyskał status męża stanu.

Mówiąc o życiu swoich przodków, zauważył, że "jest to droga, której przyświecają zasady lojalności i miłości do kraju, służby i poświęcenia dla większego dobra".

"Jest to szczególnie poruszające, ponieważ mój ojciec doświadczył również dziejowych wstrząsów, na wybrzeże Ameryki Północnej rzuciła go II wojna światowa, jego kraj był okupowany, a on wiedział jak to jest być obywatelem najechanego państwa i pamiętał o tym przez całą swoją karierę zawodową" - podkreślił Mark Brzezinski.

"Nigdy nie przestał walczyć o Polskę"

Jak dodał, mimo iż w Przemyślu jego ojciec spędził tylko "swoje formacyjne" lata, miejsce to na zawsze pozostało w jego sercu. "W tych wczesnych latach wykształcił miłość do Polski, która towarzyszyła mu przez całe życie. Nigdy nie przestał walczyć o Polskę, jednym z jego wielu osiągnięć były skuteczne wysiłki na rzecz poszerzenia NATO i przystąpienia Polski do tego sojuszu" - podkreślił Mark Brzezinski.

Ojciec ambasadora, Zbigniew Brzeziński urodził się w 1928 roku w Warszawie. W latach 1977-1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Zbigniew Brzeziński odegrał istotną rolę w demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej i w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności.

Zobacz także:

 PAP/IAR/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także