more_horiz
Wiadomości

TikTok na cenzurowanym. Rada ds. Cyfryzacji wydała zalecenie. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 20:36
Działająca przy premierze Rada do spraw Cyfryzacji podjęła uchwałę w sprawie chińskiej aplikacji TikTok. Zarekomendowała w niej usunięcie platformy z urządzeń służbowych przez urzędników i pracowników administracji publicznej.
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, które budzą obawy o bezpieczeństwo aplikacji TikTok
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, które budzą obawy o bezpieczeństwo aplikacji TikTokFoto: shutterstock/Mykolastock

Informację potwierdził IAR pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński i dodał, że Rada jest organem doradczym, dlatego jej stanowisko nie jest w jakikolwiek sposób wiążące dla instytucji i obywateli, nie zakazuje korzystania z aplikacji w Polsce.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych

W oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze minister zaznaczył, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo informacji przetwarzanych na urządzeniach służbowych każdorazowo spoczywa na konkretnej instytucji i stanowisko Rady tego nie zmienia.

Janusz Cieszyński napisał również, że Rada w swoim stanowisku nie przedstawiła technicznych dowodów potwierdzających zagrożenia płynące z posiadania TikToka na telefonie, choć zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, które budzą obawy o bezpieczeństwo aplikacji. Na przykład firma przyznała się do inwigilowania amerykańskich dziennikarzy.

Ostrzeżenie dla użytkowników 

W ocenie Cieszyńskiego, Rada biorąc pod uwagę regulacje obowiązujące w Chinach, ostrzega przed przechowywaniem na urządzeniu z aplikacją TikTok wrażliwych danych wykorzystywanych przez administrację państwową.

W ostatnim czasie zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych otrzymali między innymi przedstawiciele administracji z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Komisji Europejskiej.

Czytaj także:

IAR/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także