Informację potwierdził IAR pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński i dodał, że Rada jest organem doradczym, dlatego jej stanowisko nie jest w jakikolwiek sposób wiążące dla instytucji i obywateli, nie zakazuje korzystania z aplikacji w Polsce.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych
W oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze minister zaznaczył, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo informacji przetwarzanych na urządzeniach służbowych każdorazowo spoczywa na konkretnej instytucji i stanowisko Rady tego nie zmienia.
Janusz Cieszyński napisał również, że Rada w swoim stanowisku nie przedstawiła technicznych dowodów potwierdzających zagrożenia płynące z posiadania TikToka na telefonie, choć zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, które budzą obawy o bezpieczeństwo aplikacji. Na przykład firma przyznała się do inwigilowania amerykańskich dziennikarzy.
Ostrzeżenie dla użytkowników
W ocenie Cieszyńskiego, Rada biorąc pod uwagę regulacje obowiązujące w Chinach, ostrzega przed przechowywaniem na urządzeniu z aplikacją TikTok wrażliwych danych wykorzystywanych przez administrację państwową.
W ostatnim czasie zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych otrzymali między innymi przedstawiciele administracji z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Komisji Europejskiej.
Czytaj także:
IAR/fc