Senat rozpoczął obrady. W planach m.in. ustawa o aplikacji mObywatel i referendum lokalnym
Przepisami ograniczającymi stosowanie jednorazowego plastiku, nowelizacją ustawy o referendum lokalnym, która zakłada m.in. obniżenie progu frekwencyjnego i ustawą o aplikacji mObywatel - zajmie się Senat na posiedzeniu, które rozpoczęło się w środę po godz. 11.
2023-03-29, 11:57
Transmisja:
Jak poinformował na briefingu przed posiedzeniem marszałek Senatu Tomasz Grodzki, jednym z punktów dwudniowego posiedzenia będzie uchwała z okazji 80-tej rocznicy Akcji pod Arsenałem.
Koniec z plastikiem?
Ponadto Senat zajmie się nowelizacją ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Nowela ma na celu ograniczenie stosowanie jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowe przepisy pozwolą też gminom na większą elastyczność w związku z preferencyjną sprzedażą węgla.
Nowela wdraża unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (Single Use Plastic - SUP). Wprowadza m.in. bodźce ekonomiczne, które mają ograniczyć stosowanie produktów z tworzyw sztucznych oferowanych klientom takich jak kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemniki na żywność (w tym pojemniki typu fast food), z których bezpośrednio są spożywane posiłki.
REKLAMA
Nowe przepisy zakażą wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Dotyczy to takich produktów jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.
Nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek informowania konsumentów poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Taki obowiązek dotyczyć będzie takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje.
- Grodzki blokuje uchwały ws. reparacji i Jana Pawła II. To nie pierwszy taki przypadek
- Politycy PO ciągle praktykują "doktrynę Neumanna". Mimo afer bronią kolegów "jak niepodległości"
Nowelizacja wprowadza także opłatę - maksymalnie 1 zł - za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Chodzi np. o opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Opłata będzie doliczona do ceny produktu i naliczać ją będą punkty handlowe. Takie punkty będą musiały jednak zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowego kubka z plastiku, który będzie, albo z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielorazowego użytku.
REKLAMA
mObywatel z na równi z dokumentami
Kolejna z ustaw, którą zajmie się Senat, dotyczy aplikacji mObywatel. Umożliwi ona posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.
Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych. W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.
Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.
REKLAMA
Ustawa o referendum lokalnym
W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o referendum lokalnym. Zakłada ona m.in. obniżenie progu frekwencyjnego z 30 na 15 procent oraz zmniejszenie o połowę liczbę obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum.
Wprowadza też regułę, zgodnie z którą referendum będzie można przeprowadzać dwa razy w czasie trwania kadencji. Zgodnie z jedną z przyjętych poprawek, referendum można przeprowadzać po raz pierwszy – nie wcześniej niż na 18 miesięcy i nie później niż na 24 miesiące od początku kadencji tego organu; po raz drugi – nie wcześniej niż na 12 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji tego organu. Ograniczenie to nie będzie miało zastosowania do referendum ws. odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego oraz ws. odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym autorstwa posłów Kukiz'15 został złożony w Sejmie - wraz z podpisami posłów PiS - 29 października 2021 r.; ustawa została uchwalona przez Sejm w marcu.
REKLAMA
Opłaty za dokumenty homologacyjne
W porządku obrad są także: ustawa, która wprowadza m.in. nowy system naliczania opłat za wydanie dokumentów homologacyjnych w oparciu o stawkę godzinową oraz nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Dostosowuje ona polskie przepisy do unijnej dyrektywy ws. elektronicznego poboru opłat drogowych oraz umożliwia przyśpieszenie ogłaszania inwestycji drogowych na 2024 r. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Senat zajmie się też nowelizacja ustawy o dozorze technicznym, która przewiduje, że sprzęt stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych zostanie zwolniony z obowiązku dopuszczenia przez polski wojskowy dozór techniczny.
Senatorowie będą też pracować nad nowelizacją przepisów karnych, która umożliwia udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18. roku życia jego rodziców oraz m.in. zwiększa do trzech lat więzienia górną granicę kary za produkcję pornografii zawierającej np. wytworzony lub przetworzony wizerunek dziecka.
W porządku obrad jest także nowelizacja ustawy o obligacjach, która wprowadza nowy rodzaj papierów dłużnych – obligacje kapitałowe skierowane do inwestorów profesjonalnych.
REKLAMA
Senat zajmie się także projektami ustaw o utworzeniu dwóch uczelni wyższych - Akademii Piotrkowskiej oraz Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Marszałek Grodzki poinformował, że ok. godz. 12 będzie ogłoszona przerwa na inaugurację obchodów Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.
PAP/as
REKLAMA