more_horiz
Wiadomości

W niedzielę Narodowy Marsz Papieski. "Inicjatywa wydarzenia jest oddolna i apolityczna"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 15:27
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie on 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, ulicami Warszawy, Krakowa, Szczecina i kilku innych polskich miast. - Marsz nie ma wsparcia żadnych instytucji państwowych. Inicjatywa marszu jest oddolna i apolityczna - mówili na konferencji prasowej organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego.
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na Narodowy Marsz Papieski.
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na Narodowy Marsz Papieski.Foto: WDG Photo/ Shutterstock

W środę w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. Narodowego Marszu Papieskiego, organizowanego 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci Ojca Świętego. Marsz odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie.

"To inicjatywa oddolna"

Współorganizatorka wydarzenia Barbara Konarska powiedziała, że wydarzenie jest inicjatywą oddolną. - Działamy apolitycznie. Nie współpracujemy z instytucjami państwowymi. Aby ten marsz mógł się odbyć, sami musieliśmy zebrać pieniądze. Już sama organizacja tego wydarzenia pokazała ogromną solidarność - dodała Barbara Konarska.

- Kiedy zaczęliśmy organizować ten marsz to myśleliśmy, że to będzie taka inicjatywa, gdzie my po prostu pokażemy, że Jan Paweł II jest dla nas bardzo ważny i jest dla nas wartością ponad podziałami. Nie spodziewaliśmy się, że będzie wielki odzew, a odzew jest ogromny. Naprawdę możemy teraz mówić o czymś w rodzaju przeogromnego, społecznego poruszenia - mówiła Konarska.

"Odzew jest nieprawdopodobny"

Historyk i inicjatorka marszu Małgorzata Żaryn podkreśliła z kolei, że wartością wydarzenia jest przybliżenie młodym ludziom nauki Jana Pawła II. - Mam nadzieję, że młodzież się zmobilizuje i licznie dołączy do naszej inicjatywy - zaznaczyła.

- Odzew na nasze zaproszenia i propozycje jest nieprawdopodobny, ludzie dzwonią do nas i są bardzo zainteresowani - dodała pomysłodawczyni marszu.

- My, jako Polacy, dajemy sobie odbierać wartości. Daliśmy sobie odebrać I Rzeczpospolitą i całe dobro, które za nią idzie. Daliśmy sobie odebrać Kościół katolicki i jego rolę w naszych dziejach. Daliśmy sobie odebrać postacie żołnierzy wyklętych, które w tej chwili do nas wracają i tak samo obserwowaliśmy, że dajemy sobie odbierać Jana Pawła II i zupełnie na ten temat nie ma żadnej reakcji. Dlatego, z takiej niezgody w związku z tym, zrodził się taki pomysł, aby zorganizować marsz - mówiła Żaryn.

Posłuchaj
00:25 12276712_2.mp3 Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na Narodowy Marsz Papieski (IAR)

Do wzięcia udziału w marszu zachęcał też muzyk Dariusz Malejonek. - Od tego marszu powinna zacząć się praca nad nami samymi. Musimy przekazywać dalej wskazówki, których udzielał nam Jan Paweł II - podkreślił artysta.

Posłuchaj
00:15 12276712_3.mp3 Musimy przekazywać dalej wskazówki, których udzielał nam Jan Paweł II (IAR)

"Narodowy Marsz Papieski"

Główny pochód zostanie zorganizowany w stolicy. Jego uczestnicy spotkają się o 11:00 przy rondzie Dmowskiego i przejdą ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego.

Na placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, zostaną złożone kwiaty. Marsz zakończy się przy archikatedrze św. Jana, gdzie o 12:30 sprawowana będzie Eucharystia.

Czytaj także:

Marsze w innych miastach

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego.

Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15 odbędzie się uroczysta msza święta w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15, potem ok. godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

Marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej. Organizację marszu wsparło m.in. Centrum Życia i Rodziny. 


IAR/PAP/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także