Ukraińskie zboże w UE. Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji żądają interwencji od szefowej KE

Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego - krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się - napisał premier Mateusz Morawiecki o wspólnym liście do szefowej KE ws. działań stabilizujących w obszarze rynków rolnych.

2023-03-31, 16:32

Ukraińskie zboże w UE. Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji żądają interwencji od szefowej KE
Premier: Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry zjednoczyły się ws. ochrony wewnętrznego rynku rolnego. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Morawiecki oraz szefowie rządów: Rumunii - Nicolae Ciuca, Bułgarii - Rumen Radew, Słowacji - Eduard Heger i Węgier - Viktor Orban w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej.

"Walka o wspólne interesy w ramach UE wymaga konsekwencji, koordynacji i dobrej woli. Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego - krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się" - podkreślił Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych. Dodał, że poświęcił tej kwestii bardzo wiele czasu w rozmowach z unijnymi przywódcami w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

O co apelują liderzy?

Premier zaznaczył, że liderzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji zaapelowali do przewodniczącej Ursuli von der Leyen i całej Komisji Europejskiej o:

  •  uruchomienie dodatkowych źródeł finansowania w celu wsparcia producentów rolnych, którzy ponieśli straty,
  • zakup ukraińskich nadwyżek zboża na cele humanitarne, tak, by trafiało ono do najbardziej potrzebujących, a nie na rynek wewnętrzny Unii,
  • wprowadzenie automatycznego mechanizmu wsparcia dla rolników w regionach dotkniętych nadmiernym importem zboża z Ukrainy,
  • wprowadzenie odpowiednich procedur, ceł i kontyngentów na przywóz towarów z Ukrainy, jeśli inne środki nie okażą się skuteczne.

- Wspierajmy Ukrainę, ale róbmy to mądrze i przede wszystkim stawiajmy interes krajowy i polskich rolników na pierwszym miejscu - podkreślił premier Morawiecki.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej