more_horiz
Wiadomości

"Budowanie dobrego czasu dla rodzin". Minister Maląg podsumowała 7 lat programu 500 plus

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 12:53
Program Rodzina 500 plus rozpoczął dobrą zmianę, budowanie dobrego czasu dla polskich rodzin. 7 mln dzieci każdego miesiąca otrzymuje to świadczenie – powiedziała w sobotę w Istebnej (woj. śląskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szefowa MRiPS: program 500 plus rozpoczął dobrą zmianę, budowanie dobrego czasu dla rodzi
Szefowa MRiPS: program 500 plus rozpoczął dobrą zmianę, budowanie dobrego czasu dla rodziFoto: @MRiPS_GOV_PL/Twitter

Szefowa MRiPS razem z wiceministrem Stanisławem Szwedem wzięła udział w spotkaniu z rodzinami w Istebnej w województwie śląskim. Minister Maląg podsumowała politykę społeczną rządu. Przypomniała, że 7 lat temu uruchomiono program "Rodzina 500 plus". 

- 1 kwietnia 2016 r. można powiedzieć, że wszystko się zaczęło. Zaczęła się dobra zmiana, budowanie dobrego czasu dla polskich rodzin – powiedziała minister. Podkreśliła, że polityka rządu PiS oparta jest na inwestycji w rodzinę. 


Posłuchaj
00:25 maląg.mp3 Marlena Maląg: polityka naszego rządu to inwestycja w rodzinę (IAR)

 

"Rozpoczął tę dobrą zmianę"

- Program Rodzina 500 plus rozpoczął tę dobrą zmianę. To blisko 230 mld zł, które trafiły do polskich rodzin. 7 mln dzieci każdego miesiąca otrzymuje to świadczenie" – podkreśliła Maląg. Zwróciła uwagę, że w ciągu 7 lat wprowadzono także m.in. program "Dobry start", "Mama 4 plus" i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W tym czasie – jak mówiła – nastąpił też rozwój programu "Maluch plus".

- My z tej polityki wsparcia polskich rodzin nie odejdziemy, bo rodzina jest najważniejsza. To nie jest tak, jak u naszych poprzedników, którzy rządzili do roku 2015, że my na programach społecznych chcemy oszczędzać. Nie, w tym trudnym czasie covidu, toczącej się wojny na Ukrainie, jeszcze dodatkowo musimy rodziny wspierać – powiedziała Maląg. 

Wsparcie seniorów

Zaznaczyła, że wsparcie kierowane jest także do seniorów. Minister przypomniała, że wraz z kwietniową emeryturą i rentą wypłacana jest trzynasta emerytura. 

- Te działania będą kontynuowane. Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem tego, że programy społeczne dedykowane do rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów, dla Polaków będą realizowane – zadeklarowała szefowa MRiPS. 

Wiceminister Szwed przypomniał, że razem z ówczesną minister rodziny Elżbietą Rafalską wprowadzał w życie program "Rodzina 500 plus". - Dzisiaj widzimy tego piękne owoce – powiedział Szwed, wskazując na uczestniczące w spotkaniu dzieci. 

Poinformował, że w gminie Istebna ponad 100 mln zł z programu 500 plus trafiło do 3 tys. rodzin. - To znaczne wsparcie, które pomaga funkcjonować rodzinom – dodał. 

Zasady świadczenia

Program Rodzina 500 plus początkowo zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie wypłacano jedynie rodzinom, których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. 

Od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule – świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Obecnie korzysta z niego ponad 6,5 mln dzieci, a koszt tego wsparcia w 2023 r. to 40,2 mld zł.

pp/PAP/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także