more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: dopóki PiS rządzi Polską, program Rodzina 500+ nie jest zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 18:04
Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii - podkreślił premier Mateusz Morawiecki  i zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony. Jak zaznaczył, jest on symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa.
Program Rodzina 500+ jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Program Rodzina 500+ jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Szef rządu podkreślił w nagraniu opublikowanym na Twitterze, że program 500+ został wprowadzony dokładnie 7 lat temu, 4,5 miesiąca po zaprzysiężeniu rządu Beaty Szydło.

Spełniona obietnica

Jak mówił, PiS - wprowadzając powszechne świadczenie dla dzieci i młodzieży - nie tylko spełniło w ten sposób pierwszą wyborczą obietnicę, ale "przełączyło zwrotnicę myślenia o państwie": w miejsce państwa biernego i wygodnego dla garstki ludzi, wprowadzono model państwa sprawczego, solidarnego i służącego wszystkim obywatelom.

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że program 500+ przyczynił się do spadku ubóstwa polskich dzieci.  

- Rodziny zaczęły jeździć na wakacje, a dzieci masowo uczestniczyć w zajęciach rozwijających talenty. Można powiedzieć, że w zakresie wsparcia rodzin, Polska weszła do wyższej ligi - ocenił.

Opozycja straszyła

Premier przypomniał, że po zapowiedzi wprowadzenia tego programu, oponenci polityczni Prawa i Sprawiedliwości straszyli katastrofą finansów publicznych.

- Ale żadnej katastrofy nie było i nie ma. Co więcej, pomimo przekazania rodzinom już ponad 214 mld zł doprowadziliśmy do spadku zadłużenia Polski w relacji do PKB i to w sytuacji ogromnych kryzysów, z jakimi od lat zmaga się świat - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zatrzymane okradanie Polski

Mówił też o uszczelnieniu systemu podatkowego.

- Nie było naszego przyzwolenia na okradanie Polski przez VAT-owskie mafie i różnych cwaniaków. To właśnie dlatego możliwe było uruchomienie największego programu społecznego w polskiej historii - podkreślił.

Sprawiedliwe państwo

- Program 500+ stał się nie tylko symbolem naszej wiarygodności, ale też symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa. U podstaw sukcesu programu Rodzina 500+ leżała jego prostota i dostępność. Nie budowaliśmy biurokratycznej bariery, ale maksymalnie ułatwiliśmy rodzicom dostęp do świadczeń. Nie dzieliliśmy dzieci na lepsze i gorsze, bo w naszych oczach każde dziecko zasługuje na równe traktowanie - powiedział premier.

- Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony - zapewnił.

Rozszerzona formuła

Program Rodzina 500+ ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Początkowo zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie wypłacano jedynie rodzinom, których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Wsparcie w ramach programu otrzymuje dziś około 7 milionów dzieci.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także