Profanacja figury Maryi na warszawskim Służewiu. Roztrzaskano ją o drzewo
Na warszawskim Służewie zniszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej. Do zdarzenia doszło we wtorek w Wielkim Tygodniu. O skierowaniu sprawy do prokuratury poinformował Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor.
2023-04-11, 14:00
Parafia pw. św. Katarzyny przekazała, że figurę Maryi, która stała na skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej i Al. Wilanowskiej rozbito o drzewo. Sprawą zajmuje się Policja. Prosimy o opamiętanie i nawrócenie dla Polaków, mieszkańców naszej parafii, zwłaszcza dla osoby, która dopuściła się tego czynu.
- Prosimy o opamiętanie i nawrócenie dla Polaków, mieszkańców naszej parafii, zwłaszcza dla osoby, która dopuściła się tego czynu - przekazał wikariusz parafii, ks. Piotr Kodym.
Sprawą zajął się Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor. "Dewastacja figury Matki Bożej w Wielkim Tygodniu. Zawiadamiamy prokuraturę" - zapowiedział ośrodek Fidei Defensor.
REKLAMA
Ośrodek wyjaśnił, że została odnaleziona w odległości 50 m od kapliczki. Dodano, że została roztrzaskana przez nieznanego sprawcę. "Jeden z parafian zadeklarował pomoc w odrestaurowaniu figury" - podkreślono.
Zniszczenia w związku z atakami na Jana Pawła II
Ataki na symbole religijne towarzyszą medialnej nagonce wymierzonej w dobre imię papieża Jana Pawła II.
W ostatnich tygodniach dewastacje dotyczyły pomników papieża Polaka, a zniszczeń dokonano m.in. w Łodzi i Stalowej Woli. W Gdańsku nieznani sprawcy zdewastowali również wystawę dokumentującą relacje "Solidarności" z Janem Pawłem II. Powstała jako reakcja związkowców na publikacje atakujące papieża.
Na gmachu Komisji Krajowej "Solidarności" w Gdańsku zawisł też baner ze zdjęciem papieża i hasłem: "Ty nas obudziłeś, my cię obronimy".
REKLAMA
Zmiany w przepisach
W ubiegłym roku poinformowano o pracach nad zaostrzeniem przepisów w sprawie profanacji. Za zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego dotyczących obrazy uczuć religijnych odpowiedzialna jest Solidarna Polska. Zakłócającym msze św. nie trzeba będzie już udowadniać, że czynią to złośliwie. - Zostaną wprowadzone kryteria obiektywne, a nie subiektywne. Mniej będzie się liczyła opinia biegłych - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.
Według niego niektóre przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych są źle skonstruowane i należy je zmienić. Jak przekonywał, postulowane zmiany zakładają wprowadzenie kryteriów obiektywnych, a nie subiektywnych.
Przestępstwa polegające na obrażaniu uczuć religijnych w ostatnich latach są popełniane częściej. W 2019 r. włożono w takich sprawach 136 zawiadomień, w 2020 r. było ich 146.
- Plakat Maryi z tęczową aureolą w Domu Historii Europejskiej w Brukseli. Europosłowie żądają jego usunięcia
- Atak na warszawski kościół Świętego Krzyża. Zniszczono jego fasadę
pg,FideiDefensorPL,PolskieRadio24.pl
REKLAMA