Exposé szefa MSZ. Minister Rau: będziemy dokładać wszelkich starań, aby Ukraina pokonała Rosję

- Musimy aktywnie kształtować taki system bezpieczeństwa międzynarodowego, w którym napaść zbrojna będzie coraz mniej prawdopodobna - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w Sejmie w swoim expose. Podczas wystąpienia szefa MSZ w Sejmie obecny jest prezydent Andrzej Duda.

2023-04-13, 08:54

Exposé szefa MSZ. Minister Rau: będziemy dokładać wszelkich starań, aby Ukraina pokonała Rosję
Rau podkreślił, że Polska ma antyimperialną tradycję i zgodnie z nią dąży do demokratyzacji polityki międzynarodowej. Foto: PAP/Leszek Szymański

Szef MSZ Zbigniew Rau przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2023 roku podkreślił, że moment historycznego przełomu, jakiego jesteśmy świadkami, wymaga odpowiedzi na pytanie "jakiego świata chcemy dla Polski, jaki porządek międzynarodowy jest dla niej najbardziej odpowiedni". Minister Rau podkreślił, że podstawowym imperatywem naszej polityki jest trwanie i przetrwanie Polski i jej rozwój.

Musimy aktywnie kształtować taki system bezpieczeństwa międzynarodowego, w którym napaść zbrojna będzie coraz mniej prawdopodobna. Chcemy Europy równych i wolnych narodów, solidarnie opowiadającej się po stronie państw–ofiar użycia siły zbrojnej, jak dziś Ukraina, a wcześniej, w 2008 r., Gruzja - powiedział Rau.

Udział Polski w koalicjach przeciw agresorom

Szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że Polska musi aktywnie kształtować taki system bezpieczeństwa międzynarodowego, gdzie napaść zbrojna jednego państwa na drugie będzie coraz mniej prawdopodobna. Minister zaznaczył, że zapobieganie agresji musi zawsze mieć swój finansowy komponent, oznaczający że potencjalny agresor ma świadomość strat, jakie niesie jego postawa. Dlatego, jak mówił minister Rau, Polska musi uczestniczyć w organizacjach i koalicjach zdolnych nakładać sankcje na państwa pokojowi zagrażające.

Zbigniew Rau podkreślił, że Polska ma antyimperialną tradycję i zgodnie z nią dąży do demokratyzacji polityki międzynarodowej. Minister podkreślił, że te tradycje łączą narody Europy Środkowej. - Dlatego uważamy się za epicentrum ważnych, współczesnych wartości, które bronią Europy przed tendencjami hegemonistycznymi - mówił minister. Dodał, że Polska nie będzie akceptować dzielenia państw na takie, które mają prawo do pełnego i swobodnego podejmowania decyzji o swojej przyszłości i takie, które są jego pozbawione.

REKLAMA

Posłuchaj

Sejm: Z. Rau - zapewnienie pokoju główną zasadą polityki zagranicznej (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Szef MSZ wskazał, że dziś Ukraina i Europa płaci straszną cenę za niedostosowanie się do ostrzeżeń prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed agresywną polityką Rosji. Minister mówił, że źródłem tych ostrzeżeń były nasze środkowoeuropejskie doświadczenia z imperializmem i są istotą naszego bezpieczeństwa, pozwalając dostrzec zagrożenia wcześniej niż inni.

"Musimy stale zwiększać nasz potencjał obronny"

Minister mówił, że na miesiące przed agresją Rosji na Ukrainę, polska dyplomacja czyniła starania, by do niej nie dopuścić. Nasza polityka zagraniczna zmierzała do osiągnięcia dwóch celów - do mobilizacji społeczności międzynarodowej do zdecydowanej reakcji w obliczu ponownej rosyjskiej agresji i do przekonania Rosji, by zrezygnowała ze swoich planów. Minister Rau przypomniał swoją wizytę w Moskwie w lutym 2022 roku, gdzie występował w roli przewodniczącego OBWE. Dodał, że wtedy otrzymał zapewnienia, że Rosja nie ma intencji walki.

Podkreślił, że Polska czyni starania, aby Węgry i Turcja ratyfikowały akcesję Szwecji do NATO. Minister mówił, iż nasze położenie geograficzne powoduje, że musimy w ramach sojuszu zakładać udzielenie pomocy naszym sąsiadom. Musimy też stale zwiększać nasz potencjał obronny. Minister przypomniał, że Polska przeforsowała zmianę strategii NATO, która zakłada brak zgody na czasowe oddanie przeciwnikowi terytorium i na zdolność sojuszu na odpowiedź na agresję od pierwszego dnia.

Zgodnie z harmonogramem obrad wystąpienie szefa MSZ będzie podzielone na dwie części: pierwszą w godz. 9.00-10.15 oraz drugą - w godz. 10.30-11.30. Ok. godz. 11.35 przed sejmową Salą Kolumnową zaplanowane jest oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie - ok. godz. 11.50 - konferencja prasowa szefa MSZ.

REKLAMA

Wieczorem posłowie zajmą się wnioskiem opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Czytaj również:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej