Artur Soboń: inflacja konsumencka w drugiej połowie roku będzie jednocyfrowa
Wiceminister finansów Artur Soboń w TVP Info poinformował, że "inflacja bazowa będzie schodziła nieco wolniej, niż byśmy oczekiwali, ale jestem przekonany, że inflacja konsumencka w drugiej połowie roku będzie jednocyfrowa". Dodał, że za wysoki poziom inflacji bazowej odpowiadają czynniki zewnętrzne.
2023-04-17, 21:43
- Dzisiaj to głównie ceny żywności są powodem tego, że ta inflacja jest wciąż tak wysoka - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń w TVP Info.
- Inflacja bazowa - ona będzie schodziła nieco wolniej, niż pewnie byśmy oczekiwali, ale jestem przekonany, że całość inflacji konsumenckiej w drugiej połowie roku to jest już jednocyfrowy wynik, a przyszły rok to zbliżenie się do celu inflacyjnego - ocenił wiceminister.
- To jest jeden z tych mitów, które warto wyjaśnić (...), a mianowicie, że o ile jest jakieś zjawisko putinflacji, czyli tego wpływu czynników zewnętrznych na inflację, to myśmy też sobie wygenerowali sami jakąś istotną część tej inflacji. W moim najgłębszym przekonaniu, co najmniej 2/3 to jest wynik czynników zewnętrznych. I nawet te czynniki, które określamy w ramach inflacji bazowej, mają przede wszystkim charakter, pośrednio, ale zewnętrzny - przekazał Soboń. Jako przykład podał wpływ cen gazu oraz energii na wzrost kosztów usług czy wpływ wysokich cen ropy na koszty transportu.
Program dla rolnictwa
Wiceminister odniósł się również do przedstawionych w weekend propozycji pomocy rolnikom, m.in. skupu pszenicy za 1400 zł za tonę.
REKLAMA
- Oczywiście mówimy o wielomiliardowych kosztach tego typu operacji. Ona, jeśli chodzi o logistykę, pewnie jest nie mniej skomplikowana jak zapewnienie dostaw węgla na zimę, ale wykonalna - stwierdził Soboń.
- Poradzimy sobie również z tym problemem i do końca czerwca chcemy, aby te radykalne działania, które zaproponowaliśmy w weekend, żeby one obowiązywały - dodał.
W jego opinii zakaz importu części produktów z Ukrainy, który wprowadziły Węgry, Polska i Słowacja, to "radykalny krok, który zmusi dzisiaj Komisję Europejską i naszych partnerów w Unii Europejskiej do tego, aby wypracować wspólne, solidarnościowe rozwiązanie".
REKLAMA
- To oczywiste, że nasze rozwiązanie jest tymczasowe i nie chcemy tego rozwiązania na stałe. Ale chcemy, aby wypracować w tym czasie takie rozwiązanie, które pomoże Ukrainie, pomoże także Polsce, ale także pozwoli na to, aby rozwiązać ten problem, który dotyczy najbliższych państw, sąsiadujących z Ukrainą - powiedział Artur Soboń. Podkreślił, że "powinna być właśnie solidarność, spójność polityki europejskiej".
Reforma podatków
Wiceszef resortu finansów poinformował także, że planowana reforma podatków ma na celu uproszczenie postępowań i wprowadzenie różnego rodzaju ułatwień dla przedsiębiorców i podatników. Zaznaczył, że "głównym takim celem jest to, aby organy podatkowe były partnerem dla podatnika. Dlatego też zmniejszamy znaczenie czynności kontrolnych na rzecz czynności sprawdzających, takich profilaktycznych".
W poniedziałek Narodowy Bank Polski podał, że w marcu 2023 r. inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 12,3 proc. licząc rok do roku. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 16,1 proc.
15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw. Po wprowadzeniu zakazu przez Polskę, słowacki rząd zadecydował o zakazie importu ukraińskiego zboża i niektórych towarów rolnych z Ukrainy, ale nie ich tranzytu przez Słowację. Zakaz ma obowiązywać od 19 kwietnia br. W Pradze czeski minister rolnictwa Zdeniek Nekula oświadczył, że jego kraj nie planuje podjęcia podobnych działań.
REKLAMA
- NBP zapytał ekspertów o spodziewaną w tym roku inflację i wzrost PKB. Znamy wyniki ankiety
- Prezes NBP Adam Glapiński: inflacja zaczęła spadać, realizuje się nasza prognoza
dz/PAP, IAR
REKLAMA