more_horiz
Wiadomości

Jest nowa lista leków refundowanych. Zmiany dotyczą m.in. insuliny

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 06:44
W poniedziałek weszły w życie zmiany na liście leków refundowanych. Z nowych terapii skorzystają między innymi chorzy na chłoniaki, ostrą białaczkę szpikową, łuszczycowe zapalenie stawów i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od poniedziałku
Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od poniedziałkuFoto: sylv1rob1/ Shutterstock

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zmiany na liście leków refundowanych dotyczą głównie programów lekowych między innymi w hematoonkologii.

- W zakresie chłoniaków z dużych komórek B oraz chłoniaków z komórek płaszcza - będą dwa innowacyjne leki finansowane z funduszu medycznego. Poza tym nowy preparat w nieoperacyjnym raku podstawnokomórkowym skóry i ostrej białaczce szpikowej - podkreślił.

Insuliny w starej cenie

Wiceminister zauważył, że są dwa nowe leki w łuszczycowym zapaleniu stawów oraz wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Dodał, że od maja ceny popularnych insulin długodziałających wrócą do poziomu sprzed marcowych podwyżek.

Lista leków refundowanych aktualizowana jest co 2 miesiące. Jej pełna treść dostępna jest na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Więcej pieniędzy na walkę z rakiem

Od maja 1,6 miliarda złotych zasili system opieki zdrowotnej, przede wszystkim w zakresie szpitali powiatowych i onkologii.  1,3 miliona złotych dostaną szpitale powiatowe,a blisko 280 milionów złotych trafi do ośrodków onkologicznych.

- Chcemy odpowiedzieć na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia, z dostępnością do diagnostyki, tej bardziej zaawansowanej, jaka jest w szpitalach - mówił na konferencji prasowej w minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Resort zdrowia zapowiedział też, że ponad 84 miliony złotych będą przeznaczone na zatrudnienie koordynatorów, którzy zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej powinni wspomagać chorych na noowotwory.

Posłuchaj
00:55 nowa lista lekow spec 12333209_1.mp3 Od maja obowiązuje nowa lista leków refundowanych - relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

Czytaj także:

IAR/ mbl


Zobacz także

Zobacz także