more_horiz
Wiadomości

MZ przygotowało nowe regulacje. Niedzielski: chcemy wyższej jakości w opiece zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 16:32
Ministerstwo Zdrowia chce na nowo spojrzeć na kwestię jakości w opiece zdrowotnej gdyż jak argumentują jego przedstawiciele poprzednia regulacja w tej sprawie "nie zyskała pełnego poparcia".
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: Ministerstwo Zdrowia

- Będzie nowa regulacja o jakości w opiece zdrowotnej, koncentrująca się na tym zagadnieniu; Fundusz Kompensacyjny powstanie w efekcie noweli ustawy o rzeczniku pacjentów, a kwestią no-fault zajmie się specjalny zespół - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ przekazał we wtorek na konferencji prasowej, że resort chce na nowo spojrzeć na kwestię jakości w zdrowiu. Poprzednia regulacja w tej sprawie, jak przypomniał, "nie zyskała pełnego poparcia". Sejm w połowie kwietnia nie zdołał bowiem odrzucić uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy o jakości, która zakładała m.in. wprowadzenie obligatoryjnego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli monitorowania zdarzeń niepożądanych.

- Chcemy na nowo spojrzeć na zagadnienie jakości. (…) Można dyskutować o różnych szczegółach, technicznych różnicach w podejściu, ale zagadnienie jakości w systemie opieki zdrowotnej jest kluczowe dla pacjenta i w moim przekonaniu domyka pewną koncepcję reformowania systemu opieki zdrowotnej - powiedział szef MZ.

Jakość będzie można zmierzyć

Minister Niedzielski zapowiedział ustawę "koncentrująca się na samym zagadnieniu jakości i bezpieczeństwie pacjenta". Sprowadza się ona - jak tłumaczył - do tego, że jakość będzie mierzona i ma stanowić podstawę premiowania podmiotów, które są lepsze.Szef resortu zdrowia podał, że w drodze nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta powstanie Fundusz Kompensacyjny. - Chcemy stworzyć uproszczone warunki dochodzenia odszkodowań - zaznaczył.

Minister przekazał też, że planowane regulacje nie dotyczą kwestii, która wywołała najwięcej kontrowersji i emocji, czyli idei no-fault. Idea ta dotyczy możliwości wynagradzania pacjentom wystąpienia u nich niepożądanych zdarzeń medycznych bez orzekania o winie medyków.

Czytaj także:


PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także