Samoloty szkolno-bojowe FA-50 dla Polski. Wiemy, w jaki radar będą wyposażone
Zakupione w Korei Południowej samoloty szkolno-bojowe FA-50 będą wyposażone w radar Phantomstrike koncernu Raytheon, co uprości integrację pocisków AMRAAM tego samego producenta - poinformował rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.
2023-05-10, 17:05
- Producent radaru jest ten sam, co pocisków AIM-120 AMRAAM, co pozwoli znacznie ułatwić proces certyfikacji platformy FA-50PL pod kątem wykorzystania platformy AMRAAM - powiedział Płatek. Na Twitterze rzecznik zaznaczył, że "wybór radaru Phantomstrike umożliwi sprawną implementację wymaganych docelowych funkcji realizacji misji powietrze-powietrze i powietrze-ziemia".
Jaki radar?
Wybrany dla polskich FA-50 Phantomstrike to radar AESA - z anteną z aktywnym skanowaniem fazowym. Taka konstrukcja pozwala elektronicznie kierować wiązką radarową bez wychylania anteny. AMRAAM to średniego zasięgu pocisk klasy powietrze-powietrze. Według producenta ważący poniżej 60 kg Phantomstrike jest lekki, niewielki i energooszczędny, pasuje do dowolnej platformy, a dzięki wielu trybom działania pozwala na swobodne przechodzenie między walką na lądzie i w powietrzu.
We wtorek Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce kolejnych zasobników obserwacyjno-celowniczych Sniper, które mają być wyposażeniem kupionych od Korei samolotów FA-50. To kolejne zasobniki tego typu dla Polski, która stała się ich użytkownikiem, kupując myśliwce F-16.
34 zasobniki AN/AAQ-33 Sniper dla Polski
Jak poinformowała we wtorek Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA) Departamentu Obrony, Departament Stanu zaakceptował potencjalną sprzedaż Polsce 34 zasobników AN/AAQ-33 Sniper produkowanych przez koncern Lockheed Martin, wraz ze sprzętem do integracji i testów, częściami zamiennymi i kontenerami transportowymi za 124,7 mln dolarów. DSCA przekazała dokumenty do zatwierdzenia Kongresowi USA.
REKLAMA
Zasobniki pozwolą na integrację z tymi samolotami pocisków kierowanych radiolokacyjnie i laserowo. W docelowej konfiguracji FA-50 dla Polski mają przenosić pociski krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder i pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM.
Umowa na 48 samolotów FA-50
We wrześniu ubiegłego roku MON zawarło z Korea Aerospace Industries umowę na 48 samolotów FA-50 za 3 mld dolarów. Dwanaście maszyn za 700 mln dolarów maszyn ma zostać dostarczonych w wariancie obecnie używanym przez koreańskie siły powietrzne, za 36 kolejnych, w wersji dostosowanej do polskich wymagań - silniej uzbrojone, wyposażone w radar AESA i zdolne do tankowania w powietrzu - Polska ma zapłacić 2,3 mld dolarów.
Dostawy mają się rozpocząć w bieżącym roku; pierwsze samoloty mają trafić do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie zastąpią myśliwce MiG-29. Samoloty w wersji docelowej mają być w latach 2025-28.
- Zakup myśliwców FA-50 dla Polski. "Infrastruktura lotnictwa wojskowego jest gotowa na ich przyjęcie"
Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
PAP/nt
REKLAMA