Opłaty za przejazd autostradą. Skąd środki na ich zniesienie? Minister cyfryzacji wyjaśnia

Dzięki wprowadzeniu e-TOLL oszczędzamy setki milionów złotych na utrzymaniu systemów IT; stąd m.in. będą środki na na zniesienie opłat za przejazd autostradą - wskazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

2023-05-14, 16:49

Opłaty za przejazd autostradą. Skąd środki na ich zniesienie? Minister cyfryzacji wyjaśnia
Łącznie w Polsce mamy 4,8 tys. km dróg szybkiego ruchu. Docelowo ma być 8 tys. km takich tras.Foto: GDDKiA/twitter

"Skąd środki na zniesienie opłat za przejazd autostradą? Między innymi z wprowadzenia eToll, dzięki czemu oszczędzamy setki milionów złotych na utrzymaniu systemów IT, które sprzedawały Polsce zagraniczne firmy" - napisał na Twitterze w niedzielę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zniesienie opłat za autostrady 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, podsumowując konwencję "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" zapowiedział w niedzielę, że opłaty za autostrady zostaną zniesione. Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe - jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy - to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy - powiedział lider PiS.

- Te sytuacje, gdzie autostrady są prywatne, albo są w jakiejś dzierżawie, takie wypadki też istnieją, tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy - dodał Jarosław Kaczyński.

System e-TOLL

System e-TOLL to rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, który od 1 października 2021 roku zastąpił system viaTOLL. System e-TOLL służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. System jest nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

REKLAMA

e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Na stronie internetowej systemu e-TOLL informuje się ponadto, że wszystkie przychody z opłaty elektronicznej trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Zostają one przeznaczone na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej oraz na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej. 

Czytaj więcej:

Janusz Cieszyński w Programie 1 Polskiego Radia 

PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej