more_horiz
Wiadomości

Kobiety na rynku pracy. Morawiecki: mamy jedną z najniższych luk płacowych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 11:30
Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji "Kobiety mają wybór", że nieprawdziwe okazały się opinie, że program 500+ doprowadzi do spadku aktywności kobiet na rynku pracy. - Nic takiego się nie stało. Przez ostatnie 8-10 lat nastąpił zasadniczy wzrost partycypacji kobiet na rynku pracy - powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji "Kobiety mają wybór", która odbywa się w Warszawie. - Nadchodzi czas kobiet i jestem przekonany, że to będzie bardzo dobry czas dla Polski - przekonywał.

"W zeszłym roku padł rekord: 7,4 mln pań było włączonych do rynku pracy"

- Wobec wszystkich wysiłków, zwłaszcza pań, żeby przebić się w życiu zawodowym, mam nie tylko ogromny szacunek, ale robię wszystko razem z moimi koleżankami i kolegami z rządu, z parlamentu, żeby nie były to tylko puste słowa - mówił premier.

Podkreślił, że twarde dane świadczą o zmianie, która zaszła w tej dziedzinie. 

Mateusz Morawiecki wskazał, że obecnie wskaźnik udziału kobiet na rynku pracy wynosi powyżej 60 proc. - W zeszłym roku padł rekord: 7,4 mln pań było włączonych do rynku pracy - powiedział.

Posłuchaj
00:21 12356741_1.mp3 Premier o wzroście udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych (IAR) 

- Wbrew różnym "wróżbitom" stało się coś dokładnie odwrotnego. Żeby panie mogły - i chciały - jak najczęściej brać udział w rynku pracy, rozwijać się zawodowo, piąć się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, potrzeba więcej równości na stanowiskach kierowniczych - wskazał premier.

Premier: luka płacowa jest jedną z najniższych w Europie

Jak przyznał, w tej kwestii "jest jeszcze dużo do zrobienia". Zauważył jednak, że widać w ostatnich latach zmiany. - W zarządach spółek giełdowych 10 lat temu było 12 proc. pań, dzisiaj: 24 proc. - powiedział Morawiecki. Jak dodał, w takim tempie "już za dekadę będziemy mieli prawie parytet".

Posłuchaj
00:13 12356719_1.mp3 Premier o rekordowym udziale kobiet na rynku pracy (IAR) 

Czytaj również:

Kolejnym elementem ważnym w kontekście roli kobiet na rynku pracy jest luka płacowa. - Ta luka płacowa cały czas jest, ale jest coraz mniejsza - spadła z 7,7 proc. w 2014 r. do 4,5 proc. w 2021 r. Jest jedną z najniższych w Europie - mówił szef polskiego rządu.

ms/IAR


Zobacz także

Zobacz także