more_horiz
Wiadomości

Niebezpieczny incydent w Katowicach. W rejonie lotniska pojawił się dron

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 21:19
Około godz. 15.30 na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach załoga lądującego samolotu zauważyła drona. Informację potwierdziły służby prasowe Katowice Airport, do którego zgłoszenie o sytuacji skierowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
Na lotnisku w Katowicach załoga lądującego samolotu zauważyła drona
Na lotnisku w Katowicach załoga lądującego samolotu zauważyła dronaFoto: Shutterstock/mkos83

Jak przekazał Piotr Adamczyk z Katowice Airport, chodzi o lot samolotu linii Wizz Air z Eindhoven do Katowic, który bezpiecznie wylądował u celu w poniedziałek po godz. 15.

Wcześniej, jeszcze będąc ponad dzielnicą Myszkowa - Mrzygłodem, w linii prostej 20 kilometrów przed drogą startową lotniska Katowice, załoga samolotu zgłosiła na częstotliwości zbliżania (czyli jeszcze nie na częstotliwości lotniskowej wieży), że lecąc na wysokości ok. 1200 metrów, ok. 50 metrów pod maszyną przeleciał duży dron - quadrocopter.

Samolot zbliżał się wówczas do pozycji ustabilizowania przed podejściem do pasa 26 katowickiego lotniska.

W tego typu sytuacjach kontrolerzy ruchu PAŻP, którzy otrzymują informację, zgłaszają ją do zarządcy lotniska, czyli w tym wypadku Katowice Airport, który z kolei ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia policji, straży granicznej i wewnętrznej służby ochrony lotniska.

Jak zapewnił Adamczyk, powiadomienie to nastąpiło natychmiast. Jednocześnie zaangażowane instytucje, wśród nich PAŻP, zgłaszają sytuację w systemie zgłaszania zdarzeń lotniczych. Następnie sprawa trafia do Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Kolejny incydent z udziałem drona

To kolejny w ostatnich dniach incydent z udziałem drona w Polsce. W sobotę po godzinie 16.00 na warszawskim Lotnisku imienia Fryderyka Chopina zostały wstrzymane wszystkie loty. Powodem był dron, którego widzieli w niebezpiecznej odległości piloci dwóch lądujących samolotów LOT-u: z Poznania i Wrocławia. Informację o incydencie potwierdziło biuro prasowe PLL LOT.

- Piloci dwóch samolotów przy podejściu do lądowania zaobserwowali w odległości kilkudziesięciu metrów od maszyny dużego drona. Poinformowali o tym fakcie kontrolerów lotów, a po wylądowaniu sporządzili raporty, które są w tej chwili przedmiotem wyjaśniania przez Komisję Badania Zdarzeń Lotniczych w PLL LOT - poinformowało biuro prasowe PLL LOT.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także