more_horiz
Wiadomości

Darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Minister zdrowia: Polskę na to stać

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 07:32
Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił w rozmowie z "Faktem", że nowych osób uprawnionych do darmowych leków będzie 12 milionów, w tym dzieci i młodzieży 7 milionów. Poszerzenie grupy uprawnionych oraz listy darmowych leków będzie kosztować ok. 1,5 mld zł.
Minister zdrowia: Polskę stać na darmowe leki dla juniorów i seniorów
Minister zdrowia: Polskę stać na darmowe leki dla juniorów i seniorówFoto: Gold Picture/Shutterstock

Adam Niedzielski pytany, kiedy zostaną wprowadzone darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, odparł: - wstępnie mówimy o pierwszym stycznia przyszłego roku.

- Tak określiliśmy ścieżkę wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej, że w przyszłym roku zmieścimy to w budżecie NFZ - zapowiedział minister zdrowia.

- Nie mogę wykluczyć, że stanie się to szybciej (niż od 1 stycznia). Trwają ostatnie prace ministerstwa zdrowia. Następnie przepisy trafią do parlamentu. Wykonaliśmy symulacje, liczyliśmy różne warianty i mamy doprecyzowane główne założenia programu. Obniżamy więc górną granicę wieku przy seniorach i wprowadzamy dodatkową grupę dzieci i młodzieży do osiemnastu lat. Razem jest to około dwunastu milionów nowo uprawnionych osób. Tylko dzieci i młodzieży jest siedem milionów - oznajmił Niedzielski.

Zwiększenie wydatków

Jak przekazał, obecnie na darmowe leki jest wydawane ponad 800 mln zł rocznie.

- Powiększenie grupy uprawnionych o osoby w wieku 65-75 lat oraz dzieci i młodzież oznacza zwiększenie wydatków o miliard złotych. Nieco inne leki są w grupie seniorów i inne w grupie juniorów, dlatego musimy poszerzyć listę darmowych leków. A to dodatkowe pół miliarda złotych. Cała operacja będzie więc kosztować około 1,5 miliarda złotych" - poinformował Adam Niedzielski.

Dodał, że łącznie z już wydawaną kwotą będzie to około 2,4 mld zł.

Dochody ze składek

Minister podkreślił, że rząd nie widzi problemu z potencjalnym sfinansowaniem pomysłu. Przypomniał, że co roku są zwiększane wydatki na zdrowie aż do osiągnięcia zakładanych 7 proc. PKB.

- W tym roku to 160 mld zł, a w przyszłym znowu urosną. Ze względu na efekt inflacyjny w przyszłym roku dochody ze składek bardzo dynamicznie wzrosną. W tej chwili szacujemy, że wzrost dochodów w stosunku do planu - mówię o 2023 r. - będzie wynosił co najmniej cztery miliardy - powiedział Niedzielski.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także