Powstaje traktat polsko-ukraiński. Dworczyk: taki dokument to ogromna szansa dla obu krajów
Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował, że nowy traktat regulujący stosunki Polski i Ukrainy jest w fazie zaawansowanych konsultacji.
2023-05-18, 13:43
- Nowy traktat polsko-ukraiński to duża szansa dla obu naszych krajów, aby wzmocnić naszą pozycję w Europie, ale też zbudować dobre ramy współpracy w relacjach bilateralnych - ocenił podczas Forum G2 minister w KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że obecnie taki dokument jest w fazie zaawansowanych konsultacji. Dworczyk był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego "Quo Vadis Polonia", który zorganizowano w ramach obywającego się we Wrocławiu Forum G2.
Minister podkreślił, że po 24 lutego ubiegłego roku zmieniła się sytuacja polityczna i geopolityczna w całej Europie, a w szczególności w naszym regionie. - Przez to niezwykłe zaangażowanie państwa polskiego, społeczeństwa polskiego zostało zbudowane niezwykłe zaufanie i powstała niezwykła bliskość między Polską a Ukrainą, nie tylko między państwami, które reprezentują politycy, ale również między społeczeństwami. To w całej tej dramatycznej sytuacji jest niezwykłym atutem i szansą dla obu naszych krajów - stwierdził.
Traktat Elizejski jest dobrym przykładem
Stąd - jak mówił - powstała koncepcja przygotowania, opracowania, a następnie przyjęcia traktatu polsko-ukraińskiego. - Pojawiły się tutaj różne opinie, jedne były entuzjastyczne, inne były krytyczne. Podnoszono m.in. fakt, że Polska jest w Unii Europejskiej w związku z tym wchodzenie w tego rodzaju relacje mogłoby nie być najlepszym pomysłem - powiedział minister i przypomniał, że tego rodzaju rozwiązania, które podkreślają szczególną relację między państwami, istnieją w formacie UE. - Najbardziej znany Traktat Elizejski odegrał niezwykłą rolę, jeśli chodzi o zbliżenie Francji i Niemiec i może być bardzo dobrym przykładem - wskazał.
- Dlatego właśnie podjęto prace nad takim dokumentem. W kancelarii pana prezydenta Andrzeja Dudy we współpracy z rządem, we współpracy z partnerami ukraińskimi powstał pierwszy tekst i myślę, że najlepiej i najkrócej można określić ten dokument hasłem traktatu przyjaźni, traktatu podkreślającego z jednej strony nasze bardzo dobre relacje, ale z drugiej strony też tworzącego pewne zobowiązania wzajemne, które będą gwarancją podtrzymywania tych dobrych relacji, jeśli chodzi o częstotliwość kontaktów, o współpracę - tłumaczył minister.
REKLAMA
Szansa, by wzmocnić naszą pozycję
Dodał, że obecnie dokument jest w fazie zaawansowanych konsultacji zarówno wewnątrzkrajowych, jak i międzynarodowych. - Uważam, że jest to bardzo duża szansa dla obu naszych krajów po to, żeby wzmocnić naszą pozycję w Europie i zbudować bardzo dobre ramy współpracy polsko-ukraińskiej, zarówno w Europie, ale i w relacjach bilateralnych - ocenił Dworczyk.
Zdaniem ministra powinien być to element debaty ponadpartyjnej. - Wierzę, że są takie kategorie spraw jak bezpieczeństwo, w których - co do zasady - jesteśmy spójni i mówimy jednym głosem i wierzę, że tak będzie również w przypadku owego traktatu - dodał.
- Andrzej Duda o potrzebie ukarania Rosji: na agresji nikt nie może skorzystać
- Walki pod Bachmutem. Ukraińskie wojska zdobywają kolejne tereny
Zobacz także: Piotr Ćwik z kancelarii Prezydenta RP o bezpieczeństwie Polski
PAP/IAR/łs
REKLAMA
REKLAMA