more_horiz
Wiadomości

"Udało się umiędzynarodowić tę sprawę". Arkadiusz Mularczyk o raporcie o stratach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 14:55
- Nie tylko osiągamy efekt promocji tego tematu, ale tez przywracamy historię na właściwe tory, pokazujemy, kto był sprawcą, a kto ofiarą, bo wiemy, że w tym zakresie trwa konsekwentną niemiecka polityka, żeby te role odwracać - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym MSZ w Warszawie, Warszawa, 19.05.2023.
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym MSZ w Warszawie, Warszawa, 19.05.2023. Foto: PAP/Piotr Nowak

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbywa w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne.

"Udało się nam osiągnąć zakładany cel"

Wiceminister podkreślił, że istotne jest przybliżenie niemieckim parlamentarzystom oraz członkom rządu kwestii odszkodowań wojennych. - Po negatywnej odpowiedzi na naszą notę dyplomatyczną podjęliśmy szereg działań służących umiędzynarodowieniu problematyki reparacji wojennych, odszkodowań i zadośćuczynienia za straty poniesione podczas II wojny światowej - wyjaśniał.

- Niewątpliwie udało się nam osiągnąć zakładany cel, sprawa ma charakter międzynarodowy, jest globalnie znana i dyskutowana, pojawiają się w tym obszarze publikacje, w ciągu kilku miesięcy zbudowaliśmy międzynarodową świadomość. Jest niezwykle ważne, aby było tu zrozumienie ze strony polityków, dziennikarzy, ale i społeczeństwa - podkreślił.

"Widać zmianę nastawienia w kraju i za granicą"

Mularczyk zaznaczył, że jest także prowadzony dialog w tej sprawie z niemieckimi politykami i dziennikarzami, pojawiają się wywiady prasowe, dochodzi także do spotkań na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Grecji czy we Włoszech. - Te kilka miesięcy od opublikowania raportu na temat odszkodowań i powołania mojej osoby na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw odszkodowań pozwoliły ten temat mocno umiejscowić na agendzie międzynarodowej, i co jest dla mnie wielką satysfakcją. Wielu kolegów z rządu angażuje się w tę sprawę, widać zmianę nastawienia w kraju i za granicą. Dziś musimy doprowadzić do tego, by te rozmowy przybrały konkretny wymiar, abyśmy rozpoczęli dialog polsko-niemiecki - podkreślał.

W Niemczech rozpoczyna się akcja informacyjna nt. strat wojennych Polski. Przetłumaczony został raport, który w Polsce zaprezentowano 1 września zeszłego roku. Dokument trafi na biurka polityków, do think tanków oraz do niemieckich mediów.

Posłuchaj
14:37 PR24 2023_05_22-13-34-20.mp3 Arkadiusz Mularczyk o raporcie dotyczącym strat wojennych Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

1 września 2022 r. w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej dotyczącą odszkodowań wojennych.

Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Rozmawiał: Tomasz Zielenkiewicz

Gość: Arkadiusz Mularczyk

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 13.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także